Autonomní řízení

Tesla Model 3 nesmí do pařížských ulic, vzkázala taxislužba po tragické nehodě

Tesla Model 3 nesmí do pařížských ulic, vzkázala taxislužba po tragické nehodě
Ilustrační foto. | Zdroj: Profimedia

Největší pařížská taxislužba G7 vyřadila z provozu všechny elektromobily Tesla Model 3, které má ve svém vozovém parku. Reagovala tak na tragickou nehodu, při které jeden z jejích řidičů ztratil kontrolu nad svojí Teslou. Jeden člověk zemřel a 20 lidí bylo zraněno, píše BBC.

Nehoda se týkala řidiče taxislužby, který ale nebyl v tu dobu ve službě. V sobotu večer vezl svou rodinu do restaurace, když na křižovatce ztratil kontrolu nad vozidlem. Francouzská média uvedla, že Tesla smetla tři chodce, cyklistu, kontejner plný skla, semafor a dodávku.

Sedm lidí bylo vážně zraněno, dalších 13 lidí mělo lehčí zranění a jeden člověk bohužel zemřel.

Pařížská prokuratura už zahájila vyšetřování kvůli obvinění ze zabití a neúmyslného ublížení na zdraví.

Asistenční systémy v elektromobilech Tesla umožňují částečně autonomní jízdu, včetně automatického řízení, zrychlování i brzdění. U Modelu 3 podle informací portálu Autoevolution před nehodou došlo k náhlé akceleraci, kterou řidič nedokázal zastavit.

Související obsah

​Na vině může být tempomat – pokud ho řidič omylem zapne a tempomat má z předchozí fáze jízdy uloženou vysokou rychlost, auto začne prudce zrychlovat, připomíná Autoevolution s tím, že akceleraci by mělo vždy zastavit sešlápnutí brzdy.

Taxislužba G7 každopádně v týdnu rozhodla, že z preventivních důvodů vyřadí všech 37 vozidel Tesla Model 3 ze své flotily, dokud policie neukončí vyšetřování.

Tesla podle BBC jakýkoli technický problém s vozem popírá. A americké automobilky se zastal i francouzský ministr dopravy Jean-Baptiste Djebbari. V úterý mluvil s vedením evropského zastoupení Tesly a ve středu sdělil: "V této fázi neexistuje žádný náznak toho, že by nehoda byla spojena s technickým problémem."

Související obsah

​Tesla svoje vozy na dálku sleduje – má přístup k některým technickým informacím – a podle ní dotčený kus před havárií nehlásil žádné bezpečnostní výstrahy ani závady.

BBC připomíná, že začátkem letošního roku americké úřady zahájily vyšetřování spojené se systémem autopilota v teslách kvůli 11 nehodám z posledních tří let, při kterých elektromobily narážely do vozidel záchranných složek.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události