Autoservis

K čemu jsou zvláštní barevné kroužky na kamionech a autobusech? Ne na ozdobu!

K čemu jsou zvláštní barevné kroužky na kamionech a autobusech? Ne na ozdobu!
Zdroj: Wikimedia Commons / Dreidausos

Řada z vás to jistě ví, zkušení kamioňáci se možná budou chytat za čelo. Ale i mezi motoristy je spousta lidí, kteří netuší, k čemu mají některé kamiony a autobusy na kolech tyhle barevné "ozdoby". Nejde o žádnou frajeřinu, ale o praktickou pomůcku.

Přemýšleli jste někdy, k čemu jsou malé barevné šipky na obřích kolech autobusů a kamionů? Abyste se nemuseli trapně ptát zkušenějších řidičů, tady je odpověď:

Plastové krytky jsou indikátory povolených kolových matic. Umožňují snadnou a velmi rychlou kontrolu dotažení matic na kolech velkých vozidel.

Jak se používají? Po utáhnutí se nasadí na všechny matice tak, aby byly šipky srovnány do jednoduchých obrazců. Můžou směřovat přesně na sebe nebo ukazovat všechny do středu a podobně.

Zdroj: Checkpoint / BVB

​Jakmile se obrazec naruší a jedna nebo více šipek opustí původní uspořádání, značí to problém - matice se povolují a je nutné je co nejdříve dotáhnout.

Existují i takzvané zdvojené typy indikátorů  nasazují se na dvě sousední matice a jakmile se kterákoliv z nich začne povolovat, indikátor se deformuje, čímž upozorní na nutnost kontroly a dotažení.

Zdroj: Profimedia

​Díky barevným krytkám tak odpadá nutnost kontrolovat každou matici klíčem, není třeba složitá elektronika, stačí jeden pohled.

A proč je vůbec nutné dotažení matic kontrolovat? Někdy prostě nedrží, třeba kvůli chybě nebo nečistotám při utahování nebo proto, že přetáhnete utahovací moment, použijete nekvalitní či staré matky a podobně. Vliv mají i neustálé vibrace při jízdě a tepelné výkyvy.

Související obsah

​Automobilové kluby doporučují kontrolovat usazení matic po 50 až 100 kilometrech a podle potřeby je dotahovat.

Když se matice povolí, kolo jen tak neupadne, ale postupně se uvolňuje. Problém pak většinou prozradí hlasité klepání. V takové situaci pro jistotu hned zastavte, zkontrolujte kola a dotáhněte je.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události