Domácí

Řidič kamionu dostal na Vysočině pokutu 100 tisíc! Podívejte se, za co

Řidič kamionu dostal na Vysočině pokutu 100 tisíc! Podívejte se, za co
Ilustrační foto | Zdroj: Policie ČR

Na Vysočině padla první pokuta 100 000 korun za odmítnutí podrobit vozidlo nízkorychlostnímu vážení. Dostal ji řidič kamionu se dřevem, informuje policie.

Od začátku roku umožňuje zákon policistům udělit na místě pokutu až 100 tisíc korun řidiči nákladní soupravy, který odmítne podrobit vozidlo kontrolnímu vážení. A policisté z Vysočiny hlásí první případ, kdy taková pokuta padla.

"Dnes realizovali policisté z územního odboru Třebíč dopravně bezpečnostní akci, která byla zaměřena na kontrolu vozidel převážejících dřevní hmotu. Na kontrolním stanovišti u silnice I/38 na okraji obce Horky policisté zastavili pětadvacetiletého řidiče jízdní soupravy. Ten zřejmě věděl, že je jeho náklad výrazně těžší než dovoluje zákon, proto raději odmítl najet na váhy," informuje policie.

Přetížené kamiony (nejen) se dřevem jsou dlouhodobým problémem českých silnic a dálnic. Každý rok policisté zastaví stovky souprav s nadlimitním nebo nesprávně zajištěným nákladem, škody způsobené na silnicích jdou do milionů. 

Kamiony jsou často přetížené o několik tun. Řidiči argumentují tím, že je k převážení nepovolených nákladů nutí dopravci, kteří je zaměstnávají.

Související obsah

​"Policisté ze speciálního týmu "Kamion" Krajského ředitelství policie kraje Vysočina věnují dlouhodobě pozornost důkladným kontrolám kamionové dopravy, a to zejména na dálnici D1, ale také na ostatních důležitých a páteřních silnicích nižších tříd. V loňském roce jsme ale zvýšenou pozornost věnovali kontrolám vozidel převážejícím dřevní hmotu," uvádí policejní mluvčí Dana Čírtková.

Kontroly jsou reakcí na vážné nehody, které se loni na Vysočině staly. A jsou velmi důkladné.

Ilustrační snímek | Zdroj: Policie ČR

​Na Vysočině vloni policisté zvážili 1125 vozidel a jízdních souprav, zjistili 590 přestupků. "V nejčastějších případech to bylo přetížení vozidel nebo jízdních souprav, překročení stanovených rozměrů, zejména výšky a dále nesprávně zajištěných nákladů. Řešili jsme rovněž situace, kdy se řidič na výzvu policisty odmítl podrobit kontrolnímu vážení a při kontrole odmítl najet s vozidlem na nízkorychlostní kontrolní váhy, což mu ukládá zákon,“ popisuje vedoucí dopravní policie na Vysočině David Jirák.

Za odmítnutí policisté na místě ukládali pokuty v maximální možné výši. Dosud to ale bylo maximálně 30 tisíc korun a dopravcům se tak "vyplatilo" občas nějakou tu pokutu zaplatit. Od ledna však novela zvedla maximální výši pokuty na víc než trojnásobek.

Související obsah

​A policie slibuje další zátahy na přetížené kamiony. "Velmi důkladné kontroly zaměřené na dodržování všech právních předpisů ze strany řidičů užitkových a nákladních vozidel probíhají v našem kraji v rámci mimořádných dopravně bezpečnostních akcí a v rámci běžného výkonu služby policejních hlídek odboru služby dopravní policie téměř denně a budou se stejnou intenzitou pokračovat i v letošním období. Bude to jedna z priorit odboru služby dopravní policie v rámci Vysočiny,“ dodává David Jirák.

Jeden přetížený kamion dokáže na silnici napáchat škodu, jako když po ní přejede zhruba 16 tisíc osobních aut, tvrdí hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek - podívejte se v loňské reportáži:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události