Zahraničí

Trest pro českého miliardáře v Německu: Za 417 km/h na dálnici mu hrozí i 2 roky vězení

Trest pro českého miliardáře v Německu: Za 417 km/h na dálnici mu hrozí i 2 roky vězení
Radim Passer | Zdroj: Profimedia

Že je na německých dálnicích dovoleno vše? Nikoliv. Český miliardář Radim Passer nedávno u Magdeburgu zkoušel, co umí hypersport Bugatti Chiron. Vytáhl z něj 417 km/h. Teď mu za to hrozí velké problémy, podle německých médií může dostat až dva roky za mřížemi nebo pořádnou pokutu. Jeho případ by mohlo už tento týden převzít německé státní zastupitelství. Stát se tak má ve chvíli, kdy obdrží veškeré potřebné podklady.

Nejprve to vypadalo, že extrémně rychlá jízda projde Radimovi Passerovi bez průtahů. V inkriminovaném úseku německé dálnice A2 skutečně není rychlost nijak omezena a policisté prý neměli důvod k vyšetřování.

Jenomže situace se záhy změnila. Bezdůvodné ohrožování ostatních účastníků provozu není beztrestné ani v Německu. Policisté zahájili vyšetřování pro podezření z účasti na nelegálních závodech a německá média už informovala o tom, že si případ přebírá státní zastupitelství ve Stendalu.

Deník Bild uvádí, že Passer může být obviněn ze "závodění", ačkoliv se s nikým nepředháněl. Podle německého trestního zákoníku se totiž závodu nemusí nutně zúčastnit dvě nebo více vozidel. Jako "zakázané závodění motorových vozidel" se jízda vykládá i tehdy, pokud se "řidič motorového vozidla pohybuje nepřiměřenou rychlostí, v hrubém rozporu s provozem a bezohledně za účelem dosažení co nejvyšší rychlosti."

Portál 24auto.de podotýká, že takový "závod" lze podle zákona trestat odnětím svobody až na dva roky nebo pokutou.

Radim Passer záznam svojí jízdy zveřejnil začátkem roku na YouTube, video má za necelý měsíc přes 9 milionů zhlédnutí:

Pod video pak připojil vyjádření, ve kterém tvrdí, že bezpečnost pro něj byla prioritou. "Úsek dálnice byl třípruhový, desetikilometrová rovina s lehkým klesáním uprostřed, takže viditelnost byla dobrá v celém úseku. Okolnosti pro jízdu musely být bezpečné," napsal.

Pokus prý prováděl před 5. hodinou ráno, kdy bylo na 10 kilometrech dálnice všehovšudy 10 aut. Výhled prý měl na tři až čtyři kilometry a měl dost času na případnou reakci. "Chiron dokáže zabrzdit ze 400 km/h na 0 za 9 sekund, maximálně na 490 metrech," vysvětloval Passer kritikům.

Související obsah

​Celý úsek prý před pokusem projel, aby se ujistil, že na silnici není žádná překážka a pro maximální bezpečnost rozmístil jako hlídky tři lidi na tři mosty nad dálnicí. "Pokud si stále myslíte, že je to nezodpovědné a nebezpečné, respektujeme váš osobní názor," dodal.

Na žádost redakce TN.cz o další vyjádření už Radim Passer reagovat nechtěl. "Pan Passer se k tomuto tématu nebude dále vyjadřovat. Veškeré informace o jízdě jsou obsaženy u hlavního videa na YouTube," sdělilo marketingové oddělení Passerovy firmy Passerinvest.

Pro automobilové fanoušky je Bugatti Chiron jedním z nejvíce fascinujících aut, která kdy byla vyrobena. Hypersport má pod kapotou osmilitrový šestnáctiválec se čtyřmi turbodmychadly, výkonem 1 500 koní a točivým momentem 1 600 Nm. Podle výrobce dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za 2,4 sekundy, z 0 na 200 km/h za 6,5 sekundy a z 0 na 300 km/h za 13,6 sekundy.

Související obsah

​Na německých dálnicích z velké části neplatí žádná rychlostní omezení. Roky se už ale debatuje nad možnou změnou, aby se snížil počet nehod. Video českého miliardáře tuto debatu ještě rozvířilo. "Německo se kvůli své laxní legislativě stává rájem pro řidiče překračující rychlost. Je to nezodpovědné a velmi nebezpečné," kritizovala v minulosti třeba předsedkyně Zelených Cornelia Lüddemannová.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události