Autoservis

Inspekce varuje před nákupem heverů. Některé z nich nemusí auto udržet!

Inspekce varuje před nákupem heverů. Některé z nich nemusí auto udržet!
Ilustrační foto. | Zdroj: Profimedia

Než si pořídíte hever ke svému autu, dobře se přesvědčte, jaký výrobek vlastně kupujete. Česká obchodní inspekce totiž varuje, že víc než půlka kontrolovaných ručních zvedáků na tuzemském trhu neodpovídá technickým požadavkům. U jednoho heveru dokonce hrozí, že vám auto spadne na hlavu, další se během zkoušek zdeformovaly.

Česká obchodní inspekce (ČOI) provedla vloni kontrolní akci zaměřenou na plnění požadavků u ručních nůžkových a hydraulických zvedáků dodávaných na tuzemský trh. Celkem zkontrolovala 26 heverů a hned u 14 z nich zjistila nedostatky.

"Jeden výrobek byl vyhodnocen jako nebezpečný a bylo nařízeno jeho stažení z trhu, protože z důvodu nedostatečné konstrukční pevnosti by mohlo dojít k deformaci zvedáku a následnému zřícení vozidla," upozorňuje mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Zdroj: Compass CZ

​O nebezpečném heveru jsme vás už informovali jde o nůžkový ruční zvedák Compass, typ ST-105 s nosností údajně 1,5 tuny více si o něm přečtěte zde:

Související obsah

​ČOI kontrolovala jak nůžkové, tak pojízdné hydraulické zvedáky u 27 distributorů, 1 výrobce, 5 dovozců a 2 zplnomocněných zástupců. "Kontrolní akce byla spojena s odběrem sedmi vzorků ručních zvedáků, u kterých byly provedeny laboratorní zkoušky. Statickému nebo dynamickému přetížení nevyhovělo šest vzorků, kdy došlo k jejich destrukci," popisuje Fröhlich.

Vzhledem k tomu, že výrobce nebo dovozce nebývá vždy správně či přesně označen, raději u heveru kontrolujte sériové či výrobní číslo. Tady jsou další zvedáky, u kterých laboratorní testy odhalily nedostatky:

Ruční zvedák nůžkový 1T - T10102 - GS (26844). Hever s tunovou nosností je ne internetu v různých e-shopech dostupný za zhruba 370 až 460 korun. Jako dovozce může být označena firma Levior, ale mnohdy se údaj liší, či dokonce chybí.

Ruční zvedák nůžkový 1T - T10102 - GS (26844). | Zdroj: Levior

Ruční zvedák nůžkový ERBA 1t, Art.Nr.: 03185. Další ruční hever s údajně tunovou nosností, který stojí kolem pětistovky a jako výrobce může být označena firma ERBA.

Ruční zvedák nůžkový ERBA 1t, Art.Nr. | Zdroj: Erba

Ruční zvedák nůžkový Bottari 1t, Art. 24177/SJ01008, sériové číslo: 201810009. I tento hever polského výrobce Bottari má unést tisíc kilo, na internetu jsme ho našli za 545 korun.

Ruční zvedák nůžkový Bottari 1t, Art. 24177/SJ01008, sériové číslo | Zdroj: Bottari

​"Tyto zvedáky nevyhověly ve zkoušce dynamickým přetížením, kdy se na svisle umístěný zvedák působí svislým zatížením 125 % jmenovitého zatížení, zvedák musí být schopen zvedat a spouštět toto zatížení v celém rozsahu zdvihu jako při předpokládaném použití. Po této zkoušce je zkoušený zvedák uznán za vyhovující, pokud se na žádné jeho části neobjeví trvalé deformace. Ve zkoušce statickým přetížením se již nepokračovalo z důvodu deformací výrobků," vysvětluje mluvčí ČOI.

Inspekce upozorňuje i na jeden hydraulický hever, který má mít nosnost 2 tuny a označený je sériovým číslem 820050J00017536J. Ten sice vyhověl dynamickému přetížení, ale nevyhověl následující zkoušce statickým přetížením, kdy musí v nejvyšší poloze 15 minut udržet břemeno a poté ho spustit, aniž by se objevily trvalé deformace. Působí na něj při tom 150 % maximálního možného zatížení.

U jednoho dalšího výrobku dosud ČOI pravomocně nedokončila řízení.

Související obsah

​U některých dalších výrobků inspekce zjistila hlavně administrativní nedostatky - hevery neměly český návod k použití nebo prohlášení dovozce o tom, že výrobek splňuje požadavky technických předpisů, případně šlo o jiné nedostatky ve značení, v návodu a podobně.

Související obsah

​U zmíněného heveru Compass ČOI zakázala prodej, u dalších rozdávala pokuty. "Česká obchodní inspekce uložila kontrolovaným subjektům šest pokut příkazem na místě v celkové hodnotě 30 000 korun. Dále uložila jednu pokutu ve správním řízení v hodnotě 2 000 korun. V dalších šesti případech bude zahájeno správní řízení," upřesňuje Jiří Fröhlich.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události