Zahraničí

Loď plná luxusních aut dohořela. Ale vozy za 8 miliard skončí nejspíš ve šrotu!

Loď plná luxusních aut dohořela. Ale vozy za 8 miliard skončí nejspíš ve šrotu!
Zdroj: Profimedia

Deset dní poté, co uprostřed Atlantského oceánu začala hořet nákladní loď Felicity Ace, vstoupily na její palubu záchranné týmy. Obří požár se podařilo zkrotit a vrak se nejspíš podaří přepravit do přístavu. Velká část jejího luxusního nákladu ale podle všeho skončí ve šrotu. Škoda se odhaduje v přepočtu na neskutečných 8 miliard korun.

Přes tři tisíce luxusních aut koncernu Volkswagen padne za oběť požáru, který více než týden ničil obří nákladní loď Felicity Ace poblíž Azorských ostrovů v Atlantiku. Plameny se konečně podařilo zlikvidovat, ale velká část vzácného nákladu je zničená.

Podle informací motoristického portálu The Drive loď převážela celkem 3965 aut, z toho 1100 vozu značky Porsche, 189 luxusních kousků od Bentley, stovky volkswagenů a audi a také několik modelů Lamborghini, včetně pár posledních vyrobených Aventadorů.

Podle odhadů budou minimálně tři čtvrtiny nákladu na odpis, podotýká The Drive.

Požár totiž trval déle než týden a dostupné fotky potvrzují, že v podpalubí napáchal rozsáhlé škody. Likvidace byla náročná, i proto, že hořely lithium-iontové baterie v některých autech s elektrickým pohonem. A ty se velmi obtížně hasí.

Související obsah

​Lamborghini zatím vyčkává, v jakém stavu Aventadory nakonec najde. Všechny vyrobené hypersporty jsou ale vyprodány a jejich výroba už byla ukončena, takže náhradu za zničené stroje by automobilka musela řešit obnovenou výrobou některých dílů nebo dokonce celých aut, jejichž cena se pohybuje kolem 10 milionů korun za kus. Případně by musela vracet zákazníkům peníze.

Skoro 200 metrů dlouhá nákladní loď Felicity Ace začala hořet ve středu 16. února cestou z německého přístavu Emden do amerického Davisville poblíž Azorských ostrovů, které jsou autonomním územím Portugalska. Všem 22 členům posádky se naštěstí podařilo dostat do záchranných člunů bez zranění. Hořící loď od té doby plula bez dozoru a během týdne urazila necelých 200 kilometrů.

Související obsah

​Záchranným týmům se dlouho nedařilo nalodit na palubu kvůli pokračujícímu požáru i kvůli rozbouřenému moři. Až ve čtvrtek večer se na loď dostaly první technické týmy z vrtulníku.

Podle posledních zpráv je už vrak Felicity Ace připoutaný vlečným lanem k velkému remorkéru a vydal se na cestu "do bezpečí". Zatím však není jasné, kde přesně skončí, je možné, že na Azorech nebo dokonce na Bahamách. Doprovázejí ji další remorkér a hasičské plavidlo, které ji během plavby kropí a ochlazují tak stále žhavý náklad.

Do oceánu podle informací portugalského námořnictva neuniklo žádné palivo. Příčina požáru je zatím stále neznámá.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události