Zahraničí

Bentley, lamba, porsche… Stovky luxusních aut hoří na lodi uprostřed Atlantiku

Nákladní loď, která veze luxusní auta z Evropy, hoří uprostřed Atlantiku, a to necelých 200 kilometrů od Azorských ostrovů. Všem 22 členům posádky se naštěstí podařilo dostat do záchranných člunů bez zranění. Osud téměř čtyř tisícovek aut, které jsou v útrobách lodi, ale nejspíš bude mnohem horší.

Skoro 200 metrů dlouhá nákladní loď Felicity Ace začala hořet ve středu cestou z německého přístavu Emden do amerického Davisville. Portugalské námořnictvo potvrdilo záchranu celé posádky, cenný náklad tak zůstal v plamenech uprostřed Atlantiku opuštěn, loď už nikdo neřídí.

Zdá se, že místem posledního odpočinku Felicity Ace bude dno Atlantiku v portugalských vodách, podotýká motoristický magazín The Drive, ačkoliv snahy dostat situaci pod kontrolu dál pokračují.

Loď plující pod vlajkou Panamy vyslala nouzový signál ve středu ráno poblíž Azorských ostrovů, které jsou autonomním územím Portugalska. Rychle se k ní dostal hlídkový člun portugalského námořnictva a také čtyři obchodní lodě, které se v oblasti pohybovaly.

Související obsah

​Podle portálu Naftika Chronika opustila posádka hořící loď na dvou záchranných člunech, ze kterých je vyzvedl řecký tanker Resilient Warrior. Z jeho paluby je pak postupně evakuují záchranářské vrtulníky (na část záchranné akce se můžete podívat v úvodním videu).

Hořící loď se specializuje na přepravu aut a do Severní Ameriky právě přepravovala na 4 000 vozů koncernu Volkswagen. Podle informací The Drive a dalšího motoristického portálu Jalopnik jsou v podpalubí vozy značek Volkswagen, Porsche, Audi, Bentley a Lamborghini. Porsche potvrdilo 1 100 aut, píše britský The Guardian, Bentley má na lodi 189 kusů.

Zdroj: Polembros Shipping / Naftika Chronika

​Některé vozy jsou podle všeho z limitovaných edic a budoucí majitelé na ně netrpělivě čekají dlouhé měsíce. Je mezi nimi herec, velký automobilový fanoušek a sběratel Matt Farah, autor oblíbeného motoristického kanálu The Smoking Tire, který na platformě YouTube odebírá přes milion diváků.

Související obsah

​V podpalubí je totiž i Porsche Boxster Spyder, parádní roadster v ceně několika milionů, který si Farah nechal upravit na míru a měl s ním další velké plány. "Moje auto je uprostřed oceánu a zřejmě hoří," zklamaně reportoval Farah poté, co dostal smutnou zprávu od zástupců automobilky.

Související obsah

Požár na lodi údajně vypukl právě v nákladovém prostoru, zatím není jasné, jaké škody napáchal. Ve čtvrtek portugalské námořnictvo informovalo, že Felicity Ace stále hoří, i když jsou plameny už pod kontrolou. Zatím tak není jasné, zda se loď potopí, způsobí ekologickou havárii, nebo jestli se ji podaří včas dotáhnout do přístavu na Azorech a zachránit alespoň část nákladu.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události