Autonovinky

Evropské auto roku je elektrické, jak jinak. Škodovka ve finále skončila pátá

Evropské auto roku je elektrické, jak jinak. Škodovka ve finále skončila pátá
Zdroj: COTY

Ve finálové sedmičce bylo hned šest elektromobilů. A tak ani moc nepřekvapí, že evropské auto roku jezdí na baterky. Zvítězil futuristický model Kia EV6. Škoda Enyaq v tradiční anketě skončila pátá.

Jediným zástupcem konvenčního pohonu byl Peugeot 308. Jinak finále ankety Evropské auto roku (COTY) ovládly elektromobily. A absolutním vítězem se stala elektrická Kia EV6.

Slavnostní vyhlášení proběhlo v pondělí ve švýcarské Ženevě on-line, protože dříve tradiční ženevský autosalon se letos opět nekoná.

Jednašedesát porotců, tedy automobilových novinářů z 23 evropských zemí, vybíralo držitele letošního titulu ze sedmi modelů, které se vloni v listopadu probojovaly do finále. Vedle vítězného auta to byly Škoda Enyaq, Hyundai Ioniq 5, Ford Mustang Mach-E, Renault Mégane E-Tech, Peugeot 308 a Seat Cupra Born.

Prestižní titul se uděluje od roku 1964. Korejská Kia ho získala vůbec poprvé.

Související obsah

​"Vítězství modelu Kia EV6 je příjemným překvapením. Bylo na čase, aby značka i celá skupina byly odměněny, protože na tomto voze tvrdě pracovaly. Tempo pokroku společnosti Kia je opravdu působivé," řekl po vyhlášení výsledků předseda poroty Frank Janssen.

"EV6 je skutečně mezníkem ve vývoji. Model byl od samého počátku navržen tak, aby byla elektrická mobilita zábavná, pohodlná a přístupná kombinací vysoce působivého reálného dojezdu, možností ultrarychlého nabíjení, prostorného interiéru s nejmodernějšími technologiemi a skutečně obohacujícího zážitku z jízdy. EV6 je vzrušující ukázkou toho, co nás v naší rozvíjející se elektrifikované modelové řadě teprve čeká," rozplýval se prezident společnosti Kia Europe Jason Jeong.

Tady jsou výsledky hlasování ve finále:

Kia EV6: 279 bodů
Renault Mégane E-Tech: 265 bodů
Hyundai Ioniq 5: 261 bodů
Peugeot 308: 191 bodů
Škoda Enyaq iV: 185 bodů
Ford Mustang Mach-E: 150 bodů
Seat Cupra Born: 144 bodů

Škodovka tak skončila pátá, stejně jako vloni, kdy pátou pozici obsadila nová Octavia a absolutním vítězem byla malá Toyota Yaris.

Jak by finále dopadlo podle vás? Volili byste jediného zástupce konvenčního pohonu?

​O letošní titul se původně ucházelo 39 nových modelů, hned 18 z nich s pohonem na baterky. Ještě vloni byl ve finále jediný elektromobil. Vůbec prvním elektromobilem, který se titulem pyšnil, byl v roce 2019 Jaguar I-Pace.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události