Ekonomika

Škodovka i VW v Rusku dočasně končí. Nebudou tam auta vyrábět ani prodávat

Škodovka i VW v Rusku dočasně končí. Nebudou tam auta vyrábět ani prodávat
Zdroj: Profimedia

Koncern Volkswagen a s ním i česká automobilka Škoda Auto pozastavují obchodní aktivity v Rusku. S okamžitou platností až do odvolání zastavují výrobu aut v ruských závodech i jejich export do země.

"Na pozadí ruského útoku na Ukrajinu a jeho následků se představenstvo koncernu Volkswagen rozhodlo s okamžitou platností až do odvolání zastavit výrobu vozidel v Rusku. Toto rozhodnutí se vztahuje na ruské výrobní závody v Kaluze a Nižném Novgorodu," uvedla Škoda Auto ve čtvrtečním prohlášení.

V Nižném Novgorodu vyráběla modely Octavia, Karoq a Kodiaq a v Kaluze sedan Rapid.

"S okamžitou platností rovněž zastavujeme export vozů do Ruska. Pozastavením obchodních aktivit v Rusku reaguje představenstvo koncernu Volkswagen na celkovou situaci, která se vyznačuje značnou nejistotou a rozvratem," dodává vedení společnosti.

Škodovka už v úterý potvrdila, že musela zastavit výrobu v ukrajinském závodu Solomonovo, kde pro ni partnerská firma Eurocar zajišťuje výrobu modelů Superb, Kodiaq, Karoq a Fabia Combi pro ukrajinský trh.

Právě ukrajinský a ruský trh přitom česká automobilka vloni dostala v rámci koncernu VW na starosti - od roku 2022 je Škoda Auto plně zodpovědná za management i finanční řízení regionu. Ruský trh byl pro Škodovku jedním z nejvýznamnějších v celosvětovém měřítku. V roce 2021 bylo Rusko dokonce druhým největším trhem vůbec, Škoda Auto tam dodala 90 400 vozů.

Související obsah

​Problémy má Škodovka i doma - kvůli nedostatku dílů z Ukrajiny musela pozastavit výrobu elektromobilů Enyaq. "V důsledku aktuální situace na Ukrajině se společnost Škoda Auto potýká s kritickým nedostatkem dodávek dílů od několika lokálních dodavatelů, což má dopad na některé naše modely. Proto jsme od tohoto týdne nuceni omezit výrobu modelu Enyaq iV. Naši odborníci usilovně pracují na hledání dostupných alternativ, které by napomohly zabránit nepříznivým dopadům na výrobu," vzkázal v úterý mladoboleslavská automobilka.

Její mateřský koncern Volkswagen kvůli invazi Ruska na Ukrajinu zastavil hned dva své německé závody v Drážďanech a ve Cvikově, kde se vyrábí elektromobily.

Související obsah

​"Koncern Volkswagen přijal zprávy o válce na Ukrajině s velkými obavami a zděšením. Nadále doufáme v rychlé zastavení vojenských akcí a v návrat k diplomacii. Jsme přesvědčeni, že k udržitelnému řešení konfliktu může dojít pouze na základě mezinárodního práva," dodává.

Jak válka na Ukrajině zasáhla výrobu v Mladé Boleslavi? Podívejte se v úterní reportáži:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události