Domácí

Kde jsi, tam zůstaň a vyvěs vestu. Kamiony kvůli cenám paliva blokovaly silnice

V pondělí v 10 hodin někteří dopravci zahájili blokádu silnic napříč Českem. Kamiony se na půl hodiny zastavily na nájezdech na dálnice, na hraničním přechodu se Slovenskem, na kruhových objezdech nebo u benzínových pump. Dopravci tak protestovali proti cenám paliva. Protesty zkomplikovaly provoz na mnoha místech.

"10.00. Kde jsi, tam zůstaň, pokud jdeš do boje s náma – porucha na vozidle. Vše s ohledem na IZS," to je stručný vzkaz, který na sociálních sítích vyzýval řidiče kamionů k pondělní dopolední blokádě českých silnic.

Výzva se setkala s poměrně slušnou odezvou. Řada kamioňáků blokádu podpořila, na půl hodiny řidiči zastavili, mnozí si na zrcátko vyvěsili reflexní vestu.

"Do protestní akce se zapojí zhruba 500 kusů techniky českých dopravců po celé České republice, a to kamiony, nákladní vozy a podobně. Protestní akcí chceme vyjádřit také podporu sdružení autodopravců ČESMAD BOHEMIA, které zaslalo naše požadavky vládě České republiky, která je má ve středu 16. března projednávat," slíbil za protestující dopravce jednatel společnosti European cars Jan Štědronský.

​"Zastavíme veškerou dostupnou techniku napříč celou Českou republikou. Máme vytipováno i několik hlavních tahů ve velkých městech, které zítra také na uvedených 30 minut zastavíme," dodal v neděli Štědronský.

Kamionů blokujících dopravu nakonec podle něj bylo 600 až 700. Na řadě míst se tak vytvořily kolony, které se po půlhodinové blokádě začaly postupně rozjíždět. V Praze se táhla kolona na Štěrboholské spojce směrem na Barrandovský most, kamiony stály i na Vysočanské radiále směrem na D8 a Ústí nad Labem.

V Ostravě byla ucpaná Místecká ulice ve směru na Frýdek-Místek. Kolona byla také na dálnici D1 u Brna, kde kamiony blokovaly jeden pruh na příjezdu od Prahy.

Protest probíhal i na hraničním přejezdu směrem na Slovensko u Starého Hrozenkova či v Hatích na Znojemsku na hranicích s Rakouskem.

Další kamiony blokovaly některé dálniční nájezdy, hlavní tahy městy, silnice nižších tříd nebo čerpací stanice. Na některých místech blokáda probíhala i za asistence policie - na reportáž z míst protestů se podívejte v úvodním videu.

Někteří profesionální řidiči ale protestní akci odmítají. "Vím, že to je složité, ale dopravci přece mohou také navýšit ceny a my řidiči si řekneme o vyšší plat, protože nám rostou náklady na život. Navíc vláda na tom pracuje," tvrdí na sociální síti mimo jiné jeden z šoférů, který se blokády neúčastnil.

Související obsah

​Dalším naopak přijde půlhodinový protest málo. "Co je to platné na půl hodiny. Když už, tak aspoň na celý den," vyzývá jeden ze šoférů, kteří chtějí "přitvrdit".

Sdružení dopravců ČESMAD má tento týden kvůli vysokým cenám pohonných hmot znovu jednat s vládou. Ta sice vydala nějaká opatření proti růstu cen pohonných hmot, podle ekonomů ani dopravců nejsou dostatečná.

Související obsah

​"ČESMAD jako instituce zatím ještě dává přednost jednání. Někteří naši členové jsou ale součástí protestu, nechtějí sedět doma a dívat se, jak jim ty firmy dodělávají," řekl generální tajemník ČESMAD BOHEMIA Vojtěch Hromíř.

Pokud vláda nebude chtít na podmínky dopravců přistoupit, podle Jana ​Štedronského přijdou daleko větší blokády ve velkých městech a také na hranicích.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události