Ekonomika

Už došlo i na Hyundai. V Nošovicích přerušili výrobu, zatím prý jen na chvíli

Už došlo i na Hyundai. V Nošovicích přerušili výrobu, zatím prý jen na chvíli
Zdroj: Hyundai Motor Manufacturing Czech

Hyundai se v Nošovicích zatím obstojně dařilo čelit krizi – zatímco Škodovka několikrát výrazně omezovala výrobu kvůli nedostatku dílů a méně vyráběla i Toyota v Kolíně, Hyundai ještě na začátku letošního roku odolávala. Teď už ale chybí díly i v Nošovicích.

Nejdříve s tím přišli odboráři a pak informaci potvrdilo i vedení společnosti – Hyundai v Nošovicích musí kvůli nedostatku dílů rušit směny.

"Právě jsme obdrželi informaci (nikoliv však od vedení společnosti), že dnešní noční směna + zítřejší ranní a odpolední NEPOJEDOU z důvodu absence vybraných dílů!!! Takže za 80 % z průměru doma, tedy až na vybrané zaměstnance…" uvedli v pondělí odboráři.

Rušení směn přišlo na poslední chvíli. Vedení to nakonec potvrdilo.

Související obsah

​Důvodem je akutní nedostatek některých dílů. Odstávka montážních linek by přesto měla trvat jen 24 hodin, v úterý večer se mají dělníci vrátit k práci. "Odstávka se omezí na tři směny a pak se výroba opět rozjede," potvrdil mluvčí nošovické automobilky Petr Michník.

Automobilky v Česku přerušovaly výrobu už během pandemie, s následným nedostatkem některých dílů ale nejvíc bojovala mladoboleslavská Škoda Auto.

Za její potíže mohly pokračující výpadky na trhu s polovodiči či omezení výroby některých modelů kvůli rozsáhlému lednovému požáru klíčového dodavatele.

Související obsah

​V kolínské Toyotě zase klesly objemy výroby i kvůli reorganizaci – oproti loňskému roku totiž automobilka už nevyrábí modely automobilek Citroën a Peugeot a připravuje se na spuštění linky pro výrobu nového modelu Aygo X.

Hyundai se ale dařilo výrobu dál navyšovat, i letos v lednu a únoru automobilka produkci zvedla.

Celkově se však za první dva letošní měsíce vyrobilo v Česku nejméně osobních aut od roku 2010. A to data z kraje roku ještě nereflektují dopady ruské agrese na Ukrajině…

Související obsah

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události