Ekonomika

Ukrajinský dodavatel už zase vyrábí. Škodovka nejspíš odvrátí další výpadky

Ukrajinský dodavatel už zase vyrábí. Škodovka nejspíš odvrátí další výpadky
Zdroj: TV Nova

Škoda Auto chce dál "šlapat" do elektromobility, jenomže její zatím jediné plně elektrické auto se aktuálně nevyrábí. Pro SUV Enyaq totiž chybí kabelové svazky, které Škodovka odebírá od dodavatele z Ukrajiny. A stojí i výroba nové hitovky z Mladé Boleslavi – Škody Enyaq ve verzi Coupé. Podle vedení automobilky se však blýská na lepší časy.

Na začátku března Škoda Auto oznámila, že musí omezit výrobu elektromobilů, protože jí chybí díly od ukrajinských dodavatelů. Koncem února totiž přestaly chodit dodávky kabelových svazků a dopad na výrobce aut byl okamžitý.

Kabelové svazky jsou poměrně složité komponenty, takže výrobu nelze v krátké době přeskupit nebo snadno nahradit. A uvnitř každého auta je téměř pět kilometrů kabeláže.

"V důsledku aktuální situace na Ukrajině se společnost Škoda Auto potýká s kritickým nedostatkem dodávek dílů od několika lokálních dodavatelů, což má dopad na některé naše modely. Proto jsme od tohoto týdne nuceni omezit výrobu modelu Enyaq iV. Naši odborníci usilovně pracují na hledání dostupných alternativ, které by napomohly zabránit nepříznivým dopadům na výrobu," oznámila na začátku března mladoboleslavská automobilka.

Pořadníky na nové Enyaqy začaly narůstat. Ve chvíli, kdy chce automobilka "přitlačit" na elektromobilitu a Enyaqů prodat co nejvíc, je to samozřejmě velký problém.

Kritický nedostatek kabelových svazků navíc postupně začal ovlivňovat i výrobu modelů Scala a Kamiq.

Související obsah

​Teď si Škodovka může trochu oddechnout, alespoň tedy na čas. Ukrajinský dodavatel kabelových svazků totiž tento týden obnovil výrobu. Podle člena představenstva Škoda Auto pro oblast nákupu Karstena Schnakeho by měla výroba Enyaqu naběhnout během dvou týdnů, jakmile kabely dorazí.

A odstartuje i výroba Enyaq Coupé, který má být tahákem pro letošní rok.

Škodovka ale na Ukrajinu musí dál hledět s obavami. V současné situaci pochopitelně není jisté, jak dlouho a v jakých objemech ukrajinský dodavatel dodávky udrží.

Schnake připomněl, že ukrajinská továrna dělá vše pro zajištění bezpečnosti zaměstnanců. "Zároveň jsme se rozhodli výrobu zdvojnásobit pro případ, že by něco nevyšlo," podotkl Karsten Schnake.

Související obsah

​Od půlky dubna by navíc už měla mít automobilka alternativního dodavatele

Problémy kvůli nedostatku dílů má i mateřský Volkswagen. I ten musel přerušovat výrobu elektromobilů v německých závodech a aktuálně zastavil produkci v Bratislavě, kde se montují malá auta a hlavně SUV, včetně Škody Karoq.

Související obsah

​"Důvodem je přetrvávající dlouhodobý celosvětový nedostatek polovodičů v důsledku pandemie koronaviru v kombinaci s částečným výpadkem dodávek některých dílů v souvislosti s děním na Ukrajině," vysvětluje slovenské zastoupení VW.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události