Za volantem

Tvrdá změna pravidel. Britové budou trestat za používání mobilu i spolujezdce

Tvrdá změna pravidel. Britové budou trestat za používání mobilu i spolujezdce
Ilustrašní foto. | Zdroj: Profimedia

Britská vláda výrazně přitvrzuje v boji proti používání mobilů v autech. Zpřísnila některá pravidla a zavádí nové, vysoké pokuty. Řidiči nesmí mít telefon v ruce ani na semaforu nebo při postávání v koloně. A trest může stihnout i spolujezdce, upozorňuje deník Daily Mirror.

Řidiči můžou dostat pokutu jen za to, že se dotknou displeje. Stát je to může 200 liber, v přepočtu tedy necelých 6000 korun. K tomu jim hrozí šest trestných bodů.

Trest za používání telefonu za jízdy ale hrozí každému cestujícímu v autě, tedy i spolujezdcům, upozorňuje Daily Mirror na nová pravidla, která ve Velké Británii začala platit v pátek.

Pokud bude za jízdy používat telefon člověk, který dohlíží na řidiče v autoškole, může dostat dokonce pětinásobnou pokutu, v přepočtu téměř 30 000 korun! A k tomu pět trestných bodů.

​Dosavadní britská pravidla - podobně jako u nás - zakazují držení mobilního telefonu během řízení, tedy například posílání textových zpráv nebo volání bez handsfree.

Související obsah

​Nová pravidla ale řeší řadu dalších situací a přesněji určují, co všechno je nezákonné. Nově je za "bezohledné a nebezpečné" označené používání telefonu při jízdě pro jakýkoli účel. Řidiči se tak za volantem nesmí dotýkat mobilu, pořizovat fotografie nebo videa, pouštět přímo z telefonu muziku ani používat jiné aplikace.

Nelegální je používání telefonu i na semaforech nebo v kolonách na dálnicích.

Výjimkou je používání mobilu při bezkontaktním placení mýta nebo občerstvení v drive-in restauracích. "Tato výjimka bude platit pouze při platbě prostřednictvím čtečky karet. Neumožní motoristům provádět obecné online platby za jízdy," upřesňuje britské ministerstvo dopravy.

Související obsah

​Upřesněná jsou také pravidla pro používání režimu handsfree - zařízení lze pak využívat při řízení i pro přijímání hovorů nebo ovládání navigace, ale pouze pokud je zajištěné v držáku.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události