Domácí

Na motorkách bourají nejčastěji nevybouření kluci? Data ukazují úplně něco jiného

Na motorkách bourají nejčastěji nevybouření kluci? Data ukazují úplně něco jiného
Zdroj: Profimedia

Motocyklová sezóna startuje a pro Čechy jsou motorky každým rokem oblíbenější - vloni se jich podle Svazu dovozců automobilů registrovalo téměř o sedm tisícovek víc než před deseti lety. Podle aktuálních dat počet nehod motorkářů v posledních letech sice klesá, výše průměrné škody však dlouhodobě roste. Data také ukazují, že mnohem častěji bourají starší řidiči, za poslední dekádu dokonce dvakrát častěji. Naopak mladí bourají méně.

Když vidíte nehodu motocyklu, koho si představíte jako řidiče? Pravděpodobně mladíka – rebela, který jezdí na hraně rizika a často překračuje rychlost. Tento předsudek však vyvrací data. Nejrizikovější jsou podle nich řidiči starší 45 let.

„Během poslední dekády klesl u nehod motocyklů podíl řidičů ve věku mezi 18 a 34 lety z 37 % na 31 %. Jejich místo ale nahradili řidiči ve věkové kategorii 45 a více let. U těch podíl na dopravních nehodách motocyklů vzrostl za posledních deset let z 34 % na téměř 43 %,” popisuje vedoucí Besipu Tomáš Neřold.

Odborníci apelují na všechny řidiče, aby se na silnicích chovali zodpovědně a ohleduplně. To by mohlo zabránit většině dopravních nehod, za nimiž je podle údajů Besipu nedání přednosti v jízdě a nepřiměřená rychlost. 

"To jsou příčiny, které řidiči mohou ve většině případů ovlivnit soustředěným a zodpovědným přístupem k řízení,“ říká motocyklový expert Josef "Sršeň" Šiler. "Lidé jsou navíc nervóznější než dřív, jsou také méně ohleduplní. Je potřeba, aby se na silnice vrátil respekt, respekt k vozidlům, ale i mezi lidmi," dodává.

Související obsah

​"Je třeba, aby motorkáři dopravní situace domýšleli a předvídali, co by se mohlo stát a jak tomu předcházet. Je potřeba být pokaždé bezpečně oblečen, používat ochranné prvky, které jsou k dispozici, a neváhat investovat do své bezpečnosti," připomíná další faktor Tomáš Neřold z Besipu.

Statistiky ale ukazují i pozitivní trendy, a to, že nehod motocyklů dlouhodoběu bývá Podle dat České asociace pojišťoven počet nehod za poslední dekádu klesl téměř o tisíc. "V roce 2012 jsme registrovali 3123 škod, zatímco v minulém roce jich bylo 2 216," potvrzuje Petr Jedlička, pojistný matematik České kanceláře pojistitelů.

Počet registrovaných motorek přitom neustále roste. Podle údajů Svazu dovozců automobilů bylo v minulém roce registrováno 22 019 motocyklů, zatímco před 10 lety to bylo 15 212 za rok. 

Statistiky také potvrzují, že roste výše škod, které při nehodách vznikají. "V roce 2012 byla průměrná škoda 44 612 korun, loni to bylo už 59 283 korun. Souvisí to se stále lepší a modernější vybaveností motocyklů," vysvětluje Petr Jedlička.

Související obsah

​Při vyšetřování dopravních nehod motocyklů - nejčastěji srážce s jiným vozidlem - musí pojišťovny zohlednit více faktorů. "Je potřeba oddělit dvě různé oblasti, které jsou ale v případě nehody samozřejmě provázané, a to škody na motocyklech, silniční infrastruktuře včetně ekologických škod, a právě následky na lidském zdraví," říká Jan Marek z Generali České pojišťovny.

V prvním případě jde obvykle o totální škody, kdy fyzicky ani ekonomicky nedává smysl motocykl opravovat. U škod na zdraví pak jde o finančně mnohdy extrémně vysoké škody v milionových částkách. 

Související obsah

​"V jednom konkrétním případě došlo po nehodě k vážnému poranění hlavy u řidiče a jeho spolujezdce na motorce. Náklady na pojistná plnění dosud přesáhly 105 milionů korun. Škody na zdraví se přitom hradí z povinného ručení viníka dopravní nehody. Pojišťovna oběma poškozeným bude vyplácet po zbytek jejich života kromě jiného bolestné, ztížení společenského uplatnění, náklady na osobní péči, úhradu za ušlý výdělek a náklady na rehabilitaci, lázně a další speciální zdravotní pomůcky,” doplňuje Jan Marek. 

"Téměř polovinu případů nehod zaviní ti ostatní, nikoliv motorkáři," varuje mluvčí automotoklubu ÚAMK Igor Sirota. Na motorkáře by si tak měli opět začít zvykat i ostatní řidiči. Na co si dát na začátku sezóny pozor? Podívejte v reportáži z konce března:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události