Za volantem

Velikonoce znamenají větší riziko na silnicích. Proč vám hrozí nebezpečí?

Velikonoce znamenají větší riziko na silnicích. Proč vám hrozí nebezpečí?
Nehoda v Havířově | Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

Velikonoční svátky s sebou tradičně přináší bohužel i zvýšenou nehodovost. Na silnice vyráží více svátečních řidičů a bohužel i řidičů pod vlivem alkoholu. Častým problémem každoročně bývají také nehody způsobené nepřiměřenou rychlostí. Letošní Velikonoce jsou navíc unikátní tím, že jim předcházela dvouletá "pauza", kdy bylo slavení Velikonoc značně omezené, a to v důsledku covidu a souvisejících opatření.

"Velikonoce jsou každoročně rizikové hned z několika důvodů. Zvýšený počet řidičů, kteří během přesunů o svátcích řídí pod vlivem alkoholu nebo jezdí výrazně nepřiměřenou rychlostí, dále pohyb takzvaných svátečních řidičů a v neposlední řadě návrat motorkářů na silnice. Ti ještě nejsou dost vyježdění, navíc vozovka není kvůli zimě dost přilnavá a je na ní řada nečistot. Řidiči také odvykli tomu, že dopravní prostor více sdílí s motocyklisty a cyklisty," varuje vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Po dvou letech máme možnost prožít velikonoční svátky bez velkých omezení. "Již první čtvrtrok ale ukázal, že jak se vrací na silnice více řidičů, tak také dochází k většímu počtu vážných dopravních nehod," upozorňuje ministr dopravy Martin Kupka.

Související obsah

​Počet mrtvých za první čtvrtletí tohoto roku bohužel ukazuje výrazný nárůst oproti minulému roku. Během ledna až března tohoto roku zemřelo na českých silnicích 98 osob (o 13 více než loni ve stejném období) a těžce zraněno bylo 286 osob (o 63 osob více než loni). "Proto bych chtěl motoristy požádat, aby bezpečnosti na silnicích v následujících dnech věnovali co nejvíce pozornosti," dodává Kupka.

Při loňských Velikonocích zemřelo na českých silnicích 7 osob (2 na Zelený čtvrtek, 3 v sobotu, 1 v neděli a 1 na Velikonoční pondělí), 23 jich bylo těžce zraněno a dalších 146 jich bylo zraněno lehce. 

Na nehodách ve velikonočním období se "tradičně" velkou měrou podílí alkohol. Zatímco běžně je nehod s účastí alkoholu přibližně 5 %, o Velikonocích stoupá tento poměr na dvojnásobek.

Příčinám ale dominuje nepřiměřená rychlost. Poloprázdné silnice lákají mnohé řidiče k rychlé jízdě. Statistiky ukazují, že bohužel právě nepřiměřená rychlost bývá tou nejčastější příčinou smrtelných dopravních nehod. Následuje nedání přednosti v jízdě.

Související obsah

​Mnoho lidí využije nadcházející svátky i k výletům na kole či motorce. "Věnujte proto opravdu zvýšenou pozornost rozhlížení, nečekejte na silnici pouze stejně velký stroj, jako je ten váš. Zároveň nepodceňujte motorky, mají zvýšenou schopnost akcelerace a dojedou vás mnohem rychleji než běžné auto," upozorňuje řidiče osobních aut Tomáš Neřold s tím, že motorkáři a cyklisté jsou zranitelnějšími účastníky silničního provozu.

"Ti naopak musí vždy myslet na to, že nesmějí svojí jízdou omezovat ostatní či v případě motorkářů jezdit nepřiměřenou rychlostí," dodává Neřold.

Chcete po oslavách za volant? Spočítejte si, kdy vystřízlivíte. Výpočet je poměrně jednoduchý. Množství vypitého alkoholu v decilitrech vynásobte procentem alkoholu, který je obsažen v nápoji, a vydělte svou hmotností vynásobenou konstantou (u žen 0,49 a u mužů 0,58).

​Dopravní policisté od čtvrtka po celé republice kontrolují řidiče. Podívejte se, na co se zaměřují:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události