Autoservis

Na tato auta si dejte pozor. 8 nejméně spolehlivých modelů podle ADAC

Na tato auta si dejte pozor. 8 nejméně spolehlivých modelů podle ADAC
Ilustrační snímek. | Zdroj: Profimedia

Německý automotoklub ADAC pravidelně vydává takzvaný index spolehlivosti. Auta hodnotí podle počtu výjezdů žlutých andělů k poruchám. V žebříčku vydaném pro letošní rok experti hodnotili 132 modelů 22 různých značek a různého stáří od tří do deseti let. Která auta a které modelové řady byly hodnoceny nejhůře?

ADAC ke každému hodnocenému autu vypočítává index spolehlivosti podle počtu výjezdů k poruchám na 1000 registrovaných vozidel.

Počítají se všechny poruchy evidované během roku 2021 u aut ve věku od tří do deseti let (první registrace mezi lety 2012 až 2019), kterých bylo v Německu zaregistrováno alespoň 10 000. Nezohledňují se defekty pneumatik nebo potíže, které si řidiči způsobili sami - například výjezdy k autům, která uvízla na silnicích kvůli tomu, že jim došlo palivo v nádrži.

Dlouhodobě jsou jednoznačně nejčastější příčinou nepojízdnosti problémy se startovací baterií (46 %), následují závady na motoru a jeho elektronice (15,5 %), problémy s karoserií, řízením nebo podvozkem (14,8 %) a také poruchy generátoru, startéru či elektroinstalace (10,3 %).

Související obsah

​"Více než 40 procent všech poruch je stále způsobeno vybitou baterií. A je to pochopitelné, protože moderní automobily mají ve výbavě stále víc a víc elektroniky," podotýká ADAC. "Některým poruchám by se dalo předejít větší startovací baterií, ale to zvyšuje náklady. A to nejen při výrobě, ale také při výměně, když baterie po přibližně pěti až šesti letech dosáhne konce své životnosti," dodává.

Celkově žlutí andělé ADAC vyjížděli v roce 2021 k téměř 3,5 milionu případů, výjezdů tak vloni bylo o 3,1 % víc než v roce 2020.

Ke kterým autům museli vyjíždět nejčastěji?

Smart ForFour | Zdroj: Smart

​Ve statistikách ADAC propadá předchozí, třetí generace Smart Forfour, která sdílí platformu a motory s Renaultem Twingo.

Hyundai i20 | Zdroj: Hyundai

​Pozor je třeba dávat i na starší verze hatchabcku Hyundai i20, ADAC podotýká, že od roku 2016 se spolehlivost výrazně zvedla.

Renault Clio | Zdroj: Renault

​Spolehlivostí neoplývá ani malý Renault Clio - pozor je třeba dát hlavně na modelové roky 2014 a 2015.

Toyota C-HR | Zdroj: Toyota

​Častější závady hlásí ADAC také u Toyoty C-HR, japonský crossover  se vyrábí od konce roku 2016, v roce 2019 prošel faceliftem, tak uvidíme, jak se to projeví v dalších letech.

Toyota Corolla | Zdroj: Toyota

​Problémy s baterií mívá často aktuální Toyota Corolla. Podle ADAC jde o slabé místo jinak spolehlivého auta.

Ford S-Max | Zdroj: Ford

​Tradičně špatně hodnocený je Ford S-Max. ADAC podotýká, že se spolehlivost u novějších paradoxně ještě zhoršuje.

Opel Insignia | Zdroj: Opel

​Opakovaně a pravidelně sužovaný poruchami je i Opel Insignia, jehož spolehlivost se zlepšuje jen velmi pomalu.

VW Sharan | Zdroj: Volkswagen

​Extrémně náchylné k poruchám jsou pak podle ADAC starší verze rodinného Volkswagenu Sharan.

Tady je tabulka 8 nejhůře hodnocených vozů podle roku první registrace, kterou dal podle statistik ADAC dohromady portál Svolávačky.cz. Uvedený index spolehlivosti odpovídá počtu výjezdů na 1000 registrovaných vozidel. Vyhodnocení četnosti poruch se řídí barevným schématem tmavě zelené (= velmi nízké) až červené (= velmi vysoké):

Modely s nejhorším indexem spolehlivosti podle ADAC. | Zdroj: Svolávačky.cz / ADAC

​Mezi "držáky ale ve statistikách ADAC nepatří tradičně ani Renault Scénic, Opel Zafira, maličký Smart ForTwo nebo starší Seat Alhambra.

Související obsah

​Naopak dobrou volbou z hlediska spolehlivosti jsou podle ADAC Toyota Aygo, Audi A1, Mini, Renault Captur, Suzuki Vitara od modelového roku 2016, Audi Q3 či BMW řady 1. V hodnocení spolehlivosti se neztratí ani většina škodovek.

Kompletní výsledky 132 hodnocených modelů najdete roztříděné podle jednotlivých tříd na stránkách ADAC - ZDE.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události