Ekonomika

Strojírny Škoda prodaly okřídlený šíp boleslavské automobilce. Ta jim značku zatím půjčí

Strojírny Škoda prodaly okřídlený šíp boleslavské automobilce. Ta jim značku zatím půjčí
Zdroj: Profimedia

Automobilka Škoda Auto se dohodla se strojírnami ze skupiny Škoda Group na převodu práv k ochranným známkám. Končí tak spory o to, kdo může značku s okřídleným šípem užívat. Mladoboleslavská automobilka díky tomu počítá s významným rozšířením svých dosavadních známkových vlastnických práv a chce upevnit globální pozici "svojí" značky.

"PPF oznamuje, že její strojírenské společnosti v rámci Škoda Group podepsaly dohodu s automobilkou Škoda Auto ze skupiny Volkswagen, kterou budou ukončeny veškeré známkoprávní spory a současně odstraněny neshody týkající se mnohaletého souběžného užívání značky Škoda," uvedla ve čtvrtek skupina, do jejíhož portfolia patří i TV Nova a portál TN.cz.

"Strojírenské společnosti v rámci Škoda Group vlastněné skupinou PPF uzavřely nyní se Škoda Auto dohodu o převodu práv k ochranným známkám Škoda a budou moci po přechodnou dobu dále užívat ochranné známky na základě licence," doplnila společnost Škoda Auto.

Strojírnenské firmy Škoda Group můžou název Škoda a znak s okřídleným šípem podle dohody vyžívat do roku 2029. Cenu za práva k ochranným známkám ani jedna strana nezveřejnila.

Podle vyjádření PPF získané prostředky přispějí především ke snížení zadlužení Škoda Group a k dalšímu rozvoji jejího podnikání, včetně vývoje inovativních produktů a tvorby nových pracovních míst.

Související obsah

​"Zůstáváme hrdými nositeli odkazu Emila Škody, který položil základy rozvoje průmyslu v Plzni i celém Česku. Nicméně přišel čas respektovat realitu a vyřešit neshody ohledně rozsahu práv, kdy pod stejnou značkou působí na trhu zcela rozdílné produkty. Jsem přesvědčen, že ve finále uzavřená dohoda pomůže plzeňské Škodovce udělat zásadní krok směrem do budoucnosti, kdy chceme být firmou nabízející nejen jednotlivé prostředky hromadné dopravy, ale celá řešení pro moderní mobilitu,“ řekl Stanislav Kuba, investiční manažer průmyslové divize skupiny PPF a předseda dozorčí rady Škoda Transportation.

"Chtěli bychom tímto poděkovat představitelům společností Škoda Group a skupiny PPF za konstruktivní jednání. Jde o důležitý krok směrem k budoucnosti naší automobilky a plně koresponduje s cíli, které jsme si vytyčili v rámci Next Level Škoda Strategy 2030, podle níž se chceme stát na konci tohoto desetiletí jednou z pěti nejprodávanějších značek v Evropě," vzkázal člen představenstva Škoda Auto Martin Jahn.

Související obsah

​"Právě ještě jednotnější a silnější značka je jedním z předpokladů, jak toho můžeme dosáhnout. Dnešní den má pro Škoda Auto jako vlastníka ochranných známek Škoda mimořádný význam. Velice nás těší, že jednání o ochranných známkách dospěla do úspěšného závěru," dodal.

Název Škoda je s mladoboleslavskou automobilkou spojen od roku 1925, kdy se strategickým partnerem automobilky Laurin & Klement stal průmyslový koncern Škoda se sídlem v Plzni.

Škoda Auto vlastnila značku a logo Škoda pro automobily a s nimi související zboží a služby, ale většina historických práv zůstala v majetku Škody Plzeň a na její činnost navazujících společností, včetně Škoda Group a Škoda Transportation.

Související obsah

​Logo s okřídleným šípem si nechala plzeňská Škodovka zaregistrovat jako ochrannou známku v prosinci 1923 a v roce 1937 k němu připojila text Škoda.

Loňský průzkum společnosti Ipsos pro Škoda Group ukazuje, že veřejnost si dnes značku Škoda nejčastěji spojuje s výrobou aut (93 %), zatímco plzeňskou Škodu Transportation zná jen čtvrtina populace v Česku.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události