Autonovinky

Podoba nové škodovky odhalena. Bude levná, malá a elektrická

Podoba nové škodovky odhalena. Bude levná, malá a elektrická
Zatím tajná novinka Škody Auto, která má být předzvěstí velké designové změny. | Zdroj: Škoda Auto

Automobilka Škoda uvede v roce 2025 na trh nový model. Po Enyaqu to bude druhý elektromobil z její produkce, tentokrát ale má jít o menší a hlavně levnější auto "základní úrovně". Mateřský Volkswagen teď na prvních skicách vyzradil jeho budoucí podobu. A zároveň prozradil, že malý elektromobil nebude Škodovka překvapivě vyrábět v Česku.

"Tohle jsou první skici našich e-modelů Škoda, Cupra a VW, které se budou vyrábět ve Španělsku od roku 2025," píše Volkswagen na sociální síti LinkedIn s tím, že půjde o "elektrická vozidla základní úrovně".

Takhle by měl vypadat nový malý elektromobil Škoda. | Zdroj: Volkswagen AG / LinkedIn

​Ze skic jsou patrné populární tvary crossoverů, půjde ale spíš o malé městské hatchbacky. U Volkswagenu jde o náhradu za malý model Up!, škodovácká verze má nahradit Citigo, které před ukončením výroby dočasně dostalo i elektrický pohon.

Související obsah

​Zároveň má jít o výrazně levnější elektromobil, než je současné SUV Enyaq. Tak, aby autíčka "usnadnila přístup uživatelů k e-mobilitě", jak plánuje vedení Volkswagenu. Jak nová škodovka, tak sesterské modely Cupry a VW mají stát na zmenšené koncernové platformě MEB.

"Do roku 2030 představí Škoda Auto minimálně tři další elektrické modely zařazené v portfoliu pod úspěšným SUV Enyaq iV. Můžeme potvrdit, že jeden z těchto tří modelů bude vyráběn ve Španělsku. V tomto konkrétním případě využijeme vývojové a výrobní synergie v rámci koncernu Volkswagen. Prosíme o pochopení, ale v tuto chvíli je příliš brzy na zveřejnění dalších informací," uvedl mluvčí Škoda Auto Pavel Jína.

Skica malého elektromobilu od Volkswagenu. | Zdroj: Volkswagen AG / LinkedIn

​Podle původních spekulací měly malé elektromobily stát kolem půl milionu korun, otázka ale je, co s tím udělá současná inflace a rostoucí náklady i nedostatek zdrojů pro výrobu baterií.

Chystaný malý elektromobil Cupra. | Zdroj: Volkswagen AG / LinkedIn

​Na finální podobu nové elektrické škodovky si musíme ještě počkat, měla by ale vycházet z nového designového konceptu "Modern Solid", o kterém vedení automobilky zatím tak trošku tajemně mluvilo na březnové výroční tiskové konferenci:

Související obsah

​Více bychom se o změně designu měli dozvědět v druhé půlce letošního roku.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události