Autonovinky

VW slibuje Škodovce "zásadní milník". Seat nás nesmí stáhnout dolů, bojí se odboráři

VW slibuje Škodovce "zásadní milník". Seat nás nesmí stáhnout dolů, bojí se odboráři
Výroba ve Škoda auto | Zdroj: TV Nova

Tuzemská automobilka Škoda Auto kvůli nedostatku dílů ve výrobě dál škrtá některé směny, ale situace se podle odborářů začíná podstatně zlepšovat a linky by měly brzy jet na plné obrátky. S příchodem nového šéfa ale Škodovka musí koukat do budoucnosti. Právě teď se bojuje o pozice v rámci koncernu Volkswagen a jeho "elektrické" strategie. Soupeřem je pro Škodu hlavně španělský Seat.

"Osobně pro mě bude důležité ve společnosti Thomase Schäfera, končícího předsedy představenstva Škoda Auto a budoucího člena představenstva Volkswagen za velkoobjemové značky, diskutovat a znát stanovisko, jaká bude paralela mezi naší velkoobjemovou značkou Škoda a velkoobjemovou značkou Seat. Jasně sdělím, že připustím pouze spravedlivé postupy, ale nepřipustím, aby došlo k tomu, že nás Seat stáhne dolů," vzkazuje rezolutně šéf odborů v Škodovce Jaroslav Povšík v týdeníku Škodovácký odborář.

Povšík absolvoval ve Wolfsburgu jednání s předsedou představenstva koncernu VW Herbertem Diessem a členy nejvyššího vedení Volkswagenu. A z Německa hlásí zajímavé přísliby. "Základem je vytížení našich závodů = zaměstnanost," podotýká.

Škodovka má starost hlavně o zajištění dostatečného počtu budoucích modelů pro fabriky v Mladé Boleslavi i v Kvasinách. A také o plynulý přechod na výrobu nových komponentů pro bateriová auta, což je zásadní pro budoucnost závodu ve Vrchlabí.

Související obsah

​"Dalším důležitým faktorem je zasadit se o vybudování tzv. gigafactory a požádat Herberta Diesse, aby přijel a sešel se s premiérem i Vládou ČR a byla připravena dohoda pro budoucnost e-mobility v celé struktuře České republiky," doplňuje Jaroslav Povšík.

Trochu tajemně přidává i tři další "velmi důležitá, ale momentálně neveřejná, témata". "Jsou zásadní pro budoucnost společnosti Škoda. Jedno z nich dokonce aspiruje na to být historickým milníkem," dodává odborový předák s tím, že víc zatím prozradit nesmí.

Související obsah

​Diess je podle něj fascinován Elonem Muskem a občas má tendenci přejímat jeho projekty z Tesly, byť to v podmínkách koncernu VW není vždy možné. "Budu usilovat o vyšší a jasné kompetence pro naší společnost Škoda. Pokud k tomu dojde, jsem schopný slíbit rentabilitu, flexibilitu a produkty té nejvyšší kvality," dodává Povšík výhled k dalším jednáním.

Na téma vytížení závodů Škodovky a její budoucí role v rámci koncernu se už vyjádřil i nastupující předseda představenstva Klaus Zellmer, který řízení české automobilky naplno převezme letos v červenci.

Související obsah

​Na nutnost přidělení nových modelů a soupeření se značkou Seat je prý připraven. "Rozhodně mám ambici tomu čelit. Pan Diess má jasnou představu, že Seat se zvládne postavit na nohy sám, vlastními silami. Pro Škodu máme strategii Modern Solid. Volkswagen a Škoda daly dohromady velmi dobrou strategii, růst žádné značky nesmí být na úkor Škody, tedy ani Seatu," cituje Zellmera Škodovácký odborář.

Výroba a prodej elektroaut pokulhává. Mohou si je dovolit pouze ti movitější podívejte se na reportáž:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události