Domácí

Alkozámky do aut už pořizují i firmy v Česku. Měly by být povinné? ANKETA

Pokud řidič nadýchá alkohol, auto nenastartuje. Na takzvané alkozámky musejí být teď v Evropě připravena všechna auta, která vyjedou z výrobních linek. Instalace zařízení v Česku povinná zatím není, ale některé firmy už speciální imobilizéry do svých aut dávají.

Ať si řidič dal sklenici piva před jízdou, anebo má v sobě zbytek alkoholu z předešlého večera, alkozámek to pozná a řidič s autem zkrátka neodjede. V unii začalo platit nařízení, podle kterého auta nově schválená do provozu musejí být připravena na dodatečnou montáž alkoholového zámku. A některé české firmy už je do služebních aut montují.

"Jeden z našich kolegů před dvěma lety zaplatil životem za to, že sedl do auta s řidičem, který byl pod vlivem alkoholu. Bereme to jako takový deklaratorní krok," vysvětlila mluvčí Alzy Daniela Chovancová. "Já si myslím, že je to velice dobře, protože to přispívá k bezpečnosti silničního provozu," přidal se zaměstnanec firmy Jan Buzek.

Reportéři TV Nova vyzkoušeli, jestli auto nastartuje poté, co figurantka vypije jedno desetistupňové pivo. Ochrana zabrala. Nepovedlo se.

Související obsah

​Jen loni v Česku způsobili opilí řidiči skoro čtyři a půl tisíce nehod, při kterých zemřelo 41 lidí. V některých evropských státech už mají alko-zámky povinné třeba taxikáři.

"Ve Švédsku ti, kteří byli už v minulosti zadrženi kvůli alkoholu, mají na výběr. Buď přijdou o papíry na nějakou dobu, anebo si zavedou alkozámek a jsou povinni ho tedy používat. Stejnou cestou jde Finsko, Nizozemsko," popsal dopravní expert Igor Sirota.

V Lotyšsku musí mít alkoholové imobilizéry všechny autobusy a před každou jízdou si musí fouknout i profesionální šoféři ve Francii.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události