Zahraničí

Pozor! Chorvatsko mění dopravní předpisy. PŘEHLED, co bude jinak

Pozor! Chorvatsko mění dopravní předpisy. PŘEHLED, co bude jinak
Ilustrační obrázek | Zdroj: TV Nova

Nebaví vás v Chorvatsku se jen tak válet na pláži a rádi byste vyrazili někam třeba na elektrokoloběžce či jiném vozítku? Tak dávejte pozor, chorvatští poslanci v pátek hlasovali o zákonu o bezpečnosti silničního provozu. Země tak zavádí nová pravidla mimo jiné pro koloběžkáře i bruslaře.

V chorvatském novelizovaném zákonu o bezpečnosti silničního provozu se koloběžky a kolečkové brusle stávají pomocnými prostředky pro chodce a nyní jsou tak zavedena pravidla i pro jejich uživatele. Informoval o tom chorvatský portál Dnevnik.

Za tyto prostředky se považují ty s elektromotorem o výkonu nejvýše 0,6 kW, které nemohou vyvinout rychlost vyšší než 25 km/h na rovné vozovce a nemají sedadla, jako jsou jednokolky se spalovacím či elektrickým motorem, segwaye a koloběžky se spalovacím či elektrickým motorem.

Elektrokoloběžky, které mají vyšší výkon nebo jsou rychlejší, musí splňovat podmínky pro provoz na chorvatských silnicích a být zaregistrovány.

Nošení helmy

Novelizace zákona upravuje i nošení přilby. Všichni řidiči koloběžek a bruslaři musí mít nově přilbu, v opačném případě dostanou pokutu 300 kun, tedy přibližně tisíc korun. Za jízdu bez ochranné přilby motorkářům hrozí pokuta tisíc kun, což je přes tři tisíce korun.

Související obsah

​I cyklisté mladší 16 let musí mít helmu. Ale nový zákon snížil pokutu za nošení sluchátek za jízdy na 300 kun, cca 1 000 korun, uvedl portál Index.hr.

Cyklisté, koloběžkáři a všichni ti, kdo využívají pomocné prostředky pro chodce, musí mít na sobě v noci a ve dne za snížené viditelnosti reflexní vestu, oblečení nebo nějaké jiné reflexní prvky.

Koloběžka na silnici

V Chorvatsku se zavádí také povinnost řidičů pomocných prostředků pohybovat se po jízdním pruhu nebo stezce pro cyklisty. Výjimečně, není-li tam cyklostezka nebo jízdní pruh, se budou moci pohybovat po chodnících, pokud budou dbát na bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu.

Související obsah

V případě, že u pozemní komunikaci není cyklostezka či jízdní pruh pro cyklisty, mohou se koloběžkáři pohybovat po silnicích, kde je rychlost jízdy omezena na 50 km/h a kde je dopravní značka, která umožňuje pohyb pomocného prostředku. Zároveň se musí pohybovat co nejblíže pravému okraji vozovky. Podle Dnevniku bude zákon platit nejpozději od konce července.

Pekelný začátek léta v Chorvatsku. Kolony, zavřené silnice a úmorné vedro:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události