Za volantem

Nekompromisní policejní manévr v přímém přenosu. Takhle drsně teď zastavují auta

Policisté z litoměřického dopravního inspektorátu použili jako první v Ústeckém kraji takzvaný PIT manévr (pursuit intervention technique). Jde o speciální donucovací metodu, jak za jízdy zastavit ujíždějící auto. Je to podle vás nebezpečné, nebo jde o přiměřený postup?

Policistům na Litoměřicku v neděli odpoledne ujížděl řidič peugeotu se zákazem řízení a pod vlivem drog. A hlídka se rozhodla pronásledování ukončit pořádně tvrdě. Jako první v Ústeckém kraji předvedla takzvaný PIT manévr, tedy donucovací prostředek k násilnému zastavení vozidla,  jak sami policisté uvádějí. Prohlédnout si ho můžete ve videu v úvodu článku.

Při poměrně drsném manévru policejní auto narazí do zadní části pronásledovaného vozu, který se v důsledku toho otočí a zastaví. Tvrdé, ale účinné. Na záběrech je dobře vidět, jak se šokovaný prchající řidič okamžitě vzdává.

Jenomže je takový postup bezpečný? Neohrožují policisté životy? "Celý manévr vyžaduje zkušenost, přiměřenou rychlost a správné načasování," upozorňuje policejní mluvčí Daniel Vítek.

Související obsah

​Nezkušené hlídky se do takových kousků prý nepouštějí. "Tento způsob zastavení ujíždějícího auta je důležité nacvičit, proto jsou policisté k tomuto manévru, během kterého se používají upravená služební vozidla s předním rámem, speciálně proškoleni jak teoretickou, tak praktickou výukou," vysvětluje Vítek.

​Předním rámem je vybavena většina nových policejních octavií. Ten má přitom na autě několik funkcí. "Prioritou je ochrana našich policistů a také všech účastníků silničního provozu před bezohlednými řidiči. Kromě vyřazení pronásledovaného auta z provozu řízeným nárazem mohou rámy sloužit také k zablokování stojících vozů nebo odtlačení těžších předmětů při dopravních nehodách nebo po přírodních katastrofách," popisuje policejní mluvčí.
  
Důvody, proč se řidiči snaží vyhnout kontrole a ujíždějí policejním hlídkám, jsou různé. Většinou jde o lidi, kteří si sedli za volant pod vlivem alkoholu nebo drog, případně nemají řidičák nebo jim byl uložen zákaz řízení. 

A často je těch důvodů víc najednou. To byl i případ řidiče, kterého policisté tvrdě "stopli". Vše začalo běžnou kontrolou celníků na dálnici D8. Řidič peugeotu neměl platnou elektronickou dálniční známku, a navíc se ukázalo, že mu soud uložil zákaz řízení. Proto se rozhodl, že zkusí ujet.

Související obsah

​Nejprve ujížděl po dálnici ve směru na Prahu, u obce Doksany z dálnice sjel a pokračoval po silnici druhé třídy směrem na Dušníky a Straškov. To už měl za zády hlídky policie. "Na jejich výzvy k zastavení muž za volantem nereagoval, a navíc rychlou a riskantní jízdou ohrožoval další účastníky silničního provozu," podotýká Daniel Vítek.

Policisté tak vyčkali na vhodnou chvíli a kousek za kruhovým objezdem za obcí Dušníky použili zmíněný PIT manévr. "Díky výborně vybranému místu a učebnicově zvládnutému manévru se podařilo vozidlo bezpečně zastavit, aniž by došlo k ohrožení života a zdraví jeho řidiče. Profesionálně zvládnutý zákrok už ocenili i nadřízení zasahujících policistů," dodává Vítek.

Související obsah

​Šestadvacetiletého muže z Mostu, který byl navíc podle orientačního testu pod vlivem drog, policisté zadrželi a následně mu sdělili podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. V případě odsouzení mu hrozí až dvouletý trest odnětí svobody, na soud bude čekat na svobodě.

cej, vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události