Policisté z litoměřického dopravního inspektorátu použili jako první v Ústeckém kraji takzvaný PIT manévr (pursuit intervention technique). Jde o speciální donucovací metodu, jak za jízdy zastavit ujíždějící auto. Je to podle vás nebezpečné, nebo jde o přiměřený postup?
Policistům na Litoměřicku v neděli odpoledne ujížděl řidič peugeotu se zákazem řízení a pod vlivem drog. A hlídka se rozhodla pronásledování ukončit pořádně tvrdě. Jako první v Ústeckém kraji předvedla takzvaný PIT manévr, tedy donucovací prostředek k násilnému zastavení vozidla, jak sami policisté uvádějí. Prohlédnout si ho můžete ve videu v úvodu článku.
Při poměrně drsném manévru policejní auto narazí do zadní části pronásledovaného vozu, který se v důsledku toho otočí a zastaví. Tvrdé, ale účinné. Na záběrech je dobře vidět, jak se šokovaný prchající řidič okamžitě vzdává.
Jenomže je takový postup bezpečný? Neohrožují policisté životy? "Celý manévr vyžaduje zkušenost, přiměřenou rychlost a správné načasování," upozorňuje policejní mluvčí Daniel Vítek.
Nezkušené hlídky se do takových kousků prý nepouštějí. "Tento způsob zastavení ujíždějícího auta je důležité nacvičit, proto jsou policisté k tomuto manévru, během kterého se používají upravená služební vozidla s předním rámem, speciálně proškoleni jak teoretickou, tak praktickou výukou," vysvětluje Vítek.
Předním rámem je vybavena většina nových policejních octavií. Ten má přitom na autě několik funkcí. "Prioritou je ochrana našich policistů a také všech účastníků silničního provozu před bezohlednými řidiči. Kromě vyřazení pronásledovaného auta z provozu řízeným nárazem mohou rámy sloužit také k zablokování stojících vozů nebo odtlačení těžších předmětů při dopravních nehodách nebo po přírodních katastrofách," popisuje policejní mluvčí.
Důvody, proč se řidiči snaží vyhnout kontrole a ujíždějí policejním hlídkám, jsou různé. Většinou jde o lidi, kteří si sedli za volant pod vlivem alkoholu nebo drog, případně nemají řidičák nebo jim byl uložen zákaz řízení.
A často je těch důvodů víc najednou. To byl i případ řidiče, kterého policisté tvrdě "stopli". Vše začalo běžnou kontrolou celníků na dálnici D8. Řidič peugeotu neměl platnou elektronickou dálniční známku, a navíc se ukázalo, že mu soud uložil zákaz řízení. Proto se rozhodl, že zkusí ujet.
Nejprve ujížděl po dálnici ve směru na Prahu, u obce Doksany z dálnice sjel a pokračoval po silnici druhé třídy směrem na Dušníky a Straškov. To už měl za zády hlídky policie. "Na jejich výzvy k zastavení muž za volantem nereagoval, a navíc rychlou a riskantní jízdou ohrožoval další účastníky silničního provozu," podotýká Daniel Vítek.
Policisté tak vyčkali na vhodnou chvíli a kousek za kruhovým objezdem za obcí Dušníky použili zmíněný PIT manévr. "Díky výborně vybranému místu a učebnicově zvládnutému manévru se podařilo vozidlo bezpečně zastavit, aniž by došlo k ohrožení života a zdraví jeho řidiče. Profesionálně zvládnutý zákrok už ocenili i nadřízení zasahujících policistů," dodává Vítek.
Šestadvacetiletého muže z Mostu, který byl navíc podle orientačního testu pod vlivem drog, policisté zadrželi a následně mu sdělili podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. V případě odsouzení mu hrozí až dvouletý trest odnětí svobody, na soud bude čekat na svobodě.