Autonovinky

Slovenská extrémní čtyřkolka šokuje. Žene ji 1100 koní, stovku umí za 2,5 vteřiny

Pět let vývoje konceptu je u konce – slovenská firma Superquad Slovakia Viktora Englera poprvé představila světu svoji sériovou extrémní čtyřkolku. K premiéře si vybrala velkolepé kulisy – palác Blenheim v anglickém Woodstocku a akci nazvanou Salon Privé, která se na ohromujícím venkovském sídle tradičně koná a na které se návštěvníkům vždy ukazují výjimečná a luxusní vozítka.

Revoluční divoká čtyřkolka Engler Superquad ohromila návštěvníky tradiční akce Salon Privé v Anglii, kde si odbyla globální debut.

Ohromila unikátním vzhledem a hlavně neuvěřitelným výkonem – pod kapotou má vidlicový desetiválec 5.2 L V10 o výkonu až 1100 koní, maximální rychlost výrobce uvádí 350 km/h, přičemž z nuly na 100 km/h tenhle ďábel vystřelí za 2,5 sekundy. Tedy pokud se v tom kalupu udržíte za řídítky.

Viktor Engler chystá Superquad už skoro pět let. Na začátku byl kompletně očesaný jetý supersport Audi R8 a jeho motor. A samozřejmě vize postavit unikátní stroj. "Vždycky jsem chtěli vytvořit něco jedinečného. Něco, co přinese nový, vzrušují zážitek z jízdy," říká slovenský konstruktér. O stavbě vlastního vozidla prý snil už od svých deseti let a 30 let snění a zkušeností vyústilo v originální nezkrotnou mašinu.

Související obsah

​První pokusy se nepovedly, utopilo se v nich dost peněz, ale nekompromisní čtyřkolka je přece jen na světě. Firma strávila spoustu času vývojem konstrukce a technologie. Navrhla, vyvinula a otestovala unikátní aerodynamickou karoserii i systém řízení.

Engler aktuální model nazval Deset, na počest ostrého desetiválcového motoru. Jen 1,1 tuny vážící vozítko připomíná zmenšeninu supersportu, ale pořád jde o čtyřkolku, takže neuléháte za volant, ale usedáte pěkně nahoru za řídítka.

Právě tím je stroj průlomový – kombinuje pocit ze superbiku a hypersportu. 

Viktor Engler byl na Salon Privé už podruhé. Poprvé ale jen s konceptem, který se představil i na ženevském autosalonu před třemi lety. Tentokrát jde ale o stroj v plné zbroji připravený k výrobě.

Čtyřkolka se bude vyrábět v malé sérii, první zákazníci se prý dočkají ještě do konce roku.

Související obsah

​"Superquad se nepodobá žádnému jinému vozidlu a dokonale vystihuje ducha inovací a pokročilého inženýrství, které vždy během pěti dnů na Salon Privé předvádíme," ocenil revoluční stroj i šéf Salon Privé David Bagley.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události