Autonovinky

Elektromobil do terénu? VW testuje extrémní offroad na baterky

Elektromobil do terénu? VW testuje extrémní offroad na baterky
Zdroj: Volkswagen

Kombinace silných stránek moderního SUV s dobrodružným charakterem robustního terénního automobilu. Tak Volkswagen popisuje studii terénního vozu ID.Xtreme, kterou představil ve švýcarském Locarnu. Koncepční elektromobil s pohonem všech kol vychází z modelu ID.4 GTX.

"Výsledkem projektu je unikátní terénní vůz, který zaujme svým robustním vzhledem a mimořádným výkonem," popisuje koncepční offroad vedoucí produktové řady MEB u Volkswagenu Silke Bagschiková.

Monstrum stojí na koncernové modulární platformě MEB pro elektromobily. Vychází přitom z nejvýkonnější verze elektrického crossoveru ID.4 s pohonem všech čtyř kol, která nese sportovní označení GTX.

Výkonným pohonem zadní nápravy a modifikací softwaru řídicí jednotky pohonu se ale u ID.Xtreme podařilo zvýšit celkový nejvyšší výkon v porovnání s modelem ID.4 GTX skoro o 30 procent - konkrétně o 65 kW na celkových 285 kW. Fanoušky off-roadu tak má o elektrické budoucnosti přesvědčit skoro 390 koní.

Studie navíc dostala rallyový podvozek, 18palcová terénní kola s terénními pneumatikami, dodatečný přední ochranný rámem s upraveným deformačním nosníkem a o půl centimetrů širší blatníky vyrobené 3D tiskem.

Související obsah

​Další "výzbrojí" terénního elektromobilu pro výlety mimo zpevněné cesty je střešní nosič s přídavným LED osvětlením a kompletní zakrytí spodní části vozu hliníkovými panely.

Specifický je i akustický projev studie. "Ve spolupráci s designovým oddělením značky Volkswagen byl speciálně pro tento koncepční vůz vyvinut zvuk, který za jízdy vydává do okolí speciální reproduktor uložený v prostoru podběhu kola," podotýká automobilka.

Highlighty v interiéru mají být početné ozdobné prvky z Alcantary, upravená sedadla a kontrastní doplňky v oranžové barvě.

"A studie ID. Xtreme je samozřejmě trvale udržitelná. Koncepční vůz vznikl na základě vyřazeného testovacího prototypu z vývoje sériově vyráběného modelu, do něhož byla uložena použitá sada akumulátorů o kapacitě 82 kWh," dodává Volkswagen.

Související obsah

​Koncept měl premiéru v rámci setkání, které inicioval a zorganizoval ID. Drivers Club. Na břeh švýcarského jezera Lago Maggiore se tak sjeli fanoušci modelů VW ID. z celé Evropy, aby se podělili o své zkušenosti s elektromobilitou.

O tom, zda má Volkswagen offroadovou studii proměnit i v sériově vyráběné elektrické auto, zatím nepadla ani zmínka.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události