Za volantem

Google představil novou funkci pro řidiče. Prý pomůže ušetřit skoro třetinu paliva

Google představil novou funkci pro řidiče. Prý pomůže ušetřit skoro třetinu paliva
Zdroj: Google

Navigace doposud nabízí většinou jen nejrychlejší nebo nejkratší trasy. Společnost Google teď doplňuje do map novou možnost, a to variantu trasy, která vyjde ekonomicky nejlépe. Mapy umí s plánováním pracovat dokonce podle toho, jaké palivo auto využívá.

Nová pokročilá funkce Google Maps bude řidičům doporučovat trasu i podle toho, jestli mají benzinové, naftové nebo elektrické auto. A nabídne jim tu nejúspornější trasu.

V Severní Americe už nový způsob navigace funguje od loňska, teď se novinka konečně dostala i do Evropy. Google službu spustil nejprve v Německu a teď i v dalších 39 evropských zemích.

Na úsporně plánovaných trasách je obvykle méně kopců, menší provoz a v ideálním případě umožňují jet konstantní rychlostí.

Google přidal možnost sdělit aplikaci, zda má vaše auto naftové, plynové, hybridní nebo elektrické pohonné ústrojí, aby mohl najít nejúčinnější trasu pro konkrétní typ vozidla a poskytnout přesnější odhady o tom, o kolik efektivnější navrhovaná cesta je.

Související obsah

​Může se tak stát, že majitel naftového auta pojede do cíle zcela jinou trasou než majitel elektromobilu. Zatímco diesely jsou efektivnější při vyšších rychlostech na dálnicích, hybridy nebo elektromobily mohou víc šetřit při průjezdu městy díky rekuperaci při brzdění.

Systém je postaven na informacích získaných z Národní laboratoře pro obnovitelné zdroje energie (NREL) amerického ministerstva energetiky a Evropské agentury pro životní prostředí (EEA). Na jejich základě vytvořil Google modely, které spolupracují s umělou inteligencí. Ta se učí i z dat o řidičských návycích a o nejběžnějších motorech v daných regionech, píše technologický portál The Verge.

Výsledkem má být nabídka nejefektivnější trasy a řidič může v aplikaci vidět i potenciální úsporu paliva v porovnání s rychlejší nebo kratší cestou.

Google jako příklad uvádí trasu mezi irskými městy Athlone a Limerick. Ekonomická trasa sice zabere o devět minut více času, měla by ale zajistit skoro o 30 % nižší spotřebu paliva.

Zdroj: Google

​Vyzkoušeli jsme si pro příklad zadat trasu z České Lípy do Telče. Nejrychlejší vede přes Prahu, měří 258 kilometrů a podle odhadů Google Maps z úterního odpoledne by řidiči trvala 3 hodiny a 9 minut.

Oproti tomu ekonomická varianta přes Mladou Boleslav, Kolín a Jihlavu sice zabere o 9 minut více, ale je o 42 kilometrů kratší. A pokud ji řidič benzínového auta využije, ušetří podle Google 17 % paliva.

Zdroj: TN.cz / Google

​Nová funkce má prý pomoci i se snižováním emisí CO2. Google odhaduje, že od zavedení nové funkce Google Maps v Kanadě a USA se už podařilo ušetřit půl milionu tun uhlíku, což odpovídá vyřazení zhruba 100 000 aut z provozu.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události