Domácí

Řidiči začali přezouvat na zimní pneumatiky. Servisy musely zdražit

Na ochlazení reagovali někteří řidiči návštěvou pneuservisů a přezutím aut na zimní pneumatiky. Chtějí se tak vyhnout tradičně dlouhým frontám na konci října. Povinnost zimních pneumatik platí od 1. listopadu, ve vyznačených úsecích nebo na úsecích, kde je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza. Případně je lze předpokládat.

V pneuservisu v Ostravě teď přezouvají na zimní pneumatiky zhruba pět aut denně. "Přijel jsem do servisu už teď, ať nemusím čekat ve frontě tři hodiny jako loni," řekl jeden z jeho klientů Adam Bálik.

Při přezutí na zimní pneumatiky by se řidiči měli řídit takzvaným pravidlem čtyř. Měnit všechny čtyři pneumatiky, které by měly být v provozu maximálně čtyři roky. A dezén by měl mít hloubku minimálně čtyři milimetry.

Související obsah

Ceny se oproti loňsku zvýšily o 10 až 20 procent. "Co se týče přezutí, u klasických pneumatik jsme zdražovali z 900 korun na nějakých 1 000 korun," uvedl majitel pneuservisu Eduard Kmeťo.

Do zdražení provozovatelé pneuservisů započítali navýšení cen za energie. Provozovatel dalšího servisu Marek Kacíř ještě na jaře platil na zálohách 5 000 korun. Ty se mu teď zvedly pětinásobně. Navíc přidal zaměstnancům. "Jsme tady v nájmu, nejsme schopni to žádným způsobem ovlivnit," vysvětlil.

V autoservisu Petra Luzara narozdíl od konkurence v okolí zatím nezdražili. "Jsme ve vlastním a máme zafixované ceny plynu a elektřiny, takže se budeme snažit udržet se s našimi cenami co nejdéle," podotkl Luzar.

Související obsah

O přibližně 20 procent stouply také ceny nových zimních pneumatik. Navíc je nedostatek pneumatik z Číny. U některých rozměrů je omezený výběr.

"Týká se to třeba rozměrů na dodávky. Hodně populární byly třeba nokiany, ale Nokian všecko vozil z Ruska a tím pádem je tam díra na trhu," řekl Kacíř.

S vyššími cenami musejí lidé počítat také za uskladnění pneumatik v servisech.

Jiří Loučka, drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události