Domácí

Nová auta jsou stále nedostupnější. Do konce roku budou ještě zdražovat

Nová auta se stávají nedostupnější pro stále větší počet lidí. Podle našeho zjištění se většina automobilek chystá ještě do konce roku navíc dál zdražovat. Reagují tak na nedostatek dílů, ale také na zvyšující se náklady na výrobu kvůli energetické krizi.

Kdo s nákupem nového auta stále otálí a čeká, až půjdou ceny dolů, ten se letos zřejmě nedočká. Většina automobilek totiž sahá k dalšímu zdražování. Třeba Toyota navyšuje ceny u osobních i užitkových vozů o několik procent.

"My situaci na trhu pečlivě sledujeme, navýšení cen určuje vždy lídr toho trhu a ostatní včetně nás pak ty ceny dorovnávají," uvedla PR manažerka Toyoty Jitka Jechová.

"Ford v průběhu letošního roku nijak výrazně nebo skokově ceny nezvyšoval, ale teď samozřejmě v kontextu toho dramatického růstu na straně výrobních nákladů nemohu u některých našich modelů do konce roku vyloučit," řekl mluvčí Fordu Petr Burian.

Související obsah

Některé automobilky a dealeři už museli zdražit, včetně Hyundaie, BMW anebo Fiatu.

"Řádově po čtvrt roce o nějaká tři, čtyři procenta. To znamená, že během dvou let to je o nějakých patnáct, dvacet procent," vypočítal jednatek Stratos Auto Martin Strakoš.

"Zvyšování cen nových automobilů se nevyhnulo ani naší značce, nicméně v tomto roce jde o zdražení velmi mírné, pouze v jednotkách procent, které ani nedosahuje míry inflace," sdělil PR manažer Hyundaie David Pavlíček.

Řádově by si zájemci o nový automobil mohli připlatit desítky tisíc korun. Ceny zvyšují také tlak na snižování emisí a přísnější bezpečnostní výbavu.

"Hlavním důvodem je nedostatek osobních automobilů v důsledků čipového hladomoru a nyní se k tomu jednoznačně přidávají i vysoké náklady automobilek na provoz.+ 3:07 Dokud tu bude panovat silná poptávka a nevyřízené objednávky, tak je velmi pravdpěpodobné, že automobilky budou dál zdražovat," myslí si hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek.

Související obsah

Česko bylo v srpnu čtvrtou zemí v Evropě, ve které se zdražovala auta nejvíce.

Mladoboleslavská Škodovka a Renault nám řekli, že zdražování zatím nechystají. Podle dealerů se ale navýšení cen vyhne málokomu.

"Od některých importérů těch značek, které na českém trhu zastupujeme, informace a avíza o připravovaných cenových změnách máme. Zatím je nemůžeme konkrétně komentovat, protože jsme ty ceníky ještě neobdrželi, ale dá se očekávat, že prakticky všechny značky, jenom v nějaké časové řadě začnou ty ceny upravovat," konstatoval ředitel prodeje Louda Auto Martin Feller.

Zájem o auta přitom neopadá. Není neobvyklé, že se na nový automobil čeká i několik měsíců nebo rok.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události