Zahraničí

Poklad za 40 milionů. Ultravzácné ferrari brunejského sultána má nového majitele

Aukční dům Sotheby’s prodal nádherný a hodně vzácný kousek – Ferrari Testarossa Spider z roku 1990. Nový majitel za něj dal přes 1,4 milionu liber, v přepočtu tedy bezmála 41 milionů korun. Prohlédněte si auto, které bylo inspirací i pro legendární a přelomovou závodní videohru Out Run, která v první verzi vyšla už v roce 1986.

Kdo vyrůstal v devadesátkách a má rád auta a závodní videohry, nespíš bude znát Out Run. Byla to první opravdu dobrá řidičská hra, která měla na tehdejší dobu pionýrskou grafiku i zpracování a která se dostala do arkádových automatů i na domácí konzole.

Společnost Sega ji vydala v roce 1986 a hra se od té doby dočkala mnoha dalších verzí a pokračování. Legenda je ale jen jedna. A hlavní roli v ní hraje legendární auto, a to rudý kabriolet Ferrari Testarossa Spider, který můžete prohánět provozem v několika různých prostředích skoro třístovkou.

I díky hře Out Run se z kabrioletu stala na přelomu 80. a 90. let ikona. Ferrari přitom nikdy testarossu bez střechy oficiálně nestavělo, jeden jediný exemplář ve stříbrné barvě automobilka z italského Maranella vyrobila jako dárek někdejšímu šéfovi Fiatu Giannimu Agnellimu ke 20 letům ve vrcholné funkci.

Později ale některé nezávislé firmy vytvořily kabriolet jako vlastní neoficiální přestavbu klasické testarossy, a to včetně známého designérského studia Pininfarina, které stálo i za vzhledem oficiálního modelu.

Související obsah

​Ve verzi Spider tak vzniklo jen několik málo kusů, a proto jsou to mezi bohatými sběrateli velmi žádaná a vzácná auta. Právě jedno z nich se minulý víkend dostalo do aukce Sotheby’s. Vůbec poprvé!

Nový majitel za kousek z roku 1990 zaplatil částku, která by mu umožnila pořízení 13 "běžných" verzí se střechou.

Šlo o jednu ze sedmi úprav Pininfariny, které byly původně vyrobené pro brunejského sultána. Ten vlastní největší sbírku luxusních aut na světě, jejíž hodnota se odhaduje na 95 miliard korun.

Související obsah

​Auto, které se dražilo v Londýně, nikdy nebylo registrováno, najeto má pouhých 415 kilometrů a nedávno bylo nákladně zrestaurováno pod dohledem Pininfariny i specialistů Ferrari.

Kabriolet pohání pětilitrový dvanáctiválec, který poskytuje výkon 375 koní (280 kW) a točivý moment 470 Nm. Sprint z 0 na 100 km/h zvládne za 5,7 sekundy a maximální rychlost má kolem 290 km/h. Prohlédněte si tu krásku zblízka:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události