Zajímavosti

Zbytečné, někdy dokonce chybné. Nové otázky pro autoškoly zaražejí i odborníky

Ministerstvo dopravy představilo v září novou sadu testovacích otázek pro uchazeče o řidičské oprávnění. Jenže velkou část z nich kritizují i samotné autoškoly. Podle nich jsou některé zbytečné, zavádějící, anebo úplně chybné. Prý tak hrozí, že se noví řidiči naučí špatně řídit.

Jedna z otázek se třeba zabývá zapojováním nabíječky do mobilu za jízdy a reakční dobou řidiče. Používání mobilu za jízdy je přitom zcela zakázáno. Stejně jako třeba líčení nebo holení při řízení.

"Řidič je povinen se plně věnovat řízení vozidla, což znamená, že nějaké zkrášlování vůbec nepřipadá v úvahu," upozorňuje ředitel Dopravní akademie Robert Kotál.

Na otázku, zda "může ovlivnit používání nevhodného obutí za jízdy reakční dobu řidiče nutnou k řešení situací v provozu na pozemních komunikacích", je podle testů správná odpověď ano. Jenže nevhodná obuv podle expertů nemá vliv na reakční dobu řidiče, nýbrž na brzdnou dráhu, protože v podobné obuvi nesešlápnete pedál takovou silou.

Související obsah

​Podle nové sady je "defenzivní způsob jízdy" to, když řidič méně brzdí, méně zrychluje a přeřazuje. Nejenže se nad odpovědí pousmál i další odborník, ale nachytalo se i samo ministerstvo.

"Nevím, co to má společného s tím, že se učíme, jak správně jezdit, kam se zařadit a tak podobně," vytýká mluvčí Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Igor Sirota. "Někdy je lepší méně šlapat na plyn, být méně agresivní a důrazný," reaguje mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

"Učitel má jedinou možnost. Vysvětlit žákovi, jak to opravdu je, a pak mu říct: ale pokud chcete v testu prospět, tak holt musíte označit ty a ty odpovědi," kritizuje Kotál.

Přitom podle resortu dopravy jsou otázky v pořádku. "(Důležité je) nejen zjišťovat, co je správně podle zákona, ale i upozorňovat na to, co je bezpečné a jak se chovat," myslí si Jemelka.

I štáb TV Nova se pozastavil nad otázkou o bezpečné vzdálenosti, která se má dodržovat například při služební cestě nebo dovolené. Přitom bezpečná vzdálenost se má dodržovat vždy.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události