Zahraničí

Extrémní tresty za rychlost. U sousedů vyhlásili válku neukázněným řidičům

Extrémní tresty za rychlost. U sousedů vyhlásili válku neukázněným řidičům
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Rakouští dopravní policisté jsou svojí přísností vyhlášení a brzy nejspíš ještě přitvrdí. Vloni v září Rakušané výrazně zvyšovali pokuty za největší prohřešky na silnicích, další zpřísnění následovalo letos v květnu a už po pár měsících přicházejí s novým návrhem na extrémní tresty. Za výrazné a opakované překročení rychlosti budou nejspíš zabavovat auta.

Rakouská ministryně Leonore Gewesslerová (Zelení), která je zodpovědná za ochranu klimatu i za dopravu, přišla s dalším drsným návrhem, jak zatočit s neukázněnými řidiči. Navrhuje, aby šofér, který povolenou rychlost překročí o 60 km/h v obci a o více než 70 km/h mimo obec, přišel dočasně nejen o řidičský průkaz, ale na dva týdny i o auto.

A pokud byl řidič kvůli výraznému porušení rychlostního limitu trestán už v minulosti nebo když bude jeho první prohřešek mimořádně závažný, úřady budou moci jeho auto dokonce prodat v dražbě.

Jak píše rakouský deník Die Presse, mimořádné postihy by mohly začít platit už od poloviny příštího roku.

Gewesslerová ale doplňuje, že nejostřejší tresty se budou uplatňovat jen výjimečně při mimořádně závažných a opakovaných překročeních maximální povolené rychlosti. A také u řidičů, kteří svoje auta používají spíš jako vražednou zbraň či "nástroj zločinu". "Jde o pár nenapravitelných recidivistů, kteří svým chováním ohrožují lidské životy," podotýká Gewesslerová.

"Při rychlosti 110 km/h v zóně, kde platí třicítka, nebo při rychlosti 250 km/h na dálnici se auto stává zbraní," prohlásila už vloni.

Související obsah

​Konfiskace auta by měly probíhat v několika fázích. Pokud řidič překročí limit o víc než 60 km/h v obci a o víc než 70 km/h na dálnici, přijde dočasně o řidičský průkaz a na dva týdny o auto.

Během této doby úřady prověří okolnosti případu i řidičovu minulost. A když zjistí, že se stejný člověk už v minulosti dopustil stejného trestného činu nebo vyhodnotí aktuální přečin jako velmi závažný, budou moci rozhodnout o dražbě vozidla.

Když přistihnou extrémní závodníky překračující povolenou rychlost o víc než 80 km/h v obci či 90 km/h mimo obec, může jejich auto propadnout hned napoprvé.

Připomeňme, že v Rakousku platí pro osobní auta limit 50 km/h v obci, 100 km/h mimo obec a 130 km/h na dálnici.

Související obsah

​A co se ale stane, když auto přistiženému "rychlíkovi" nepatří? O krácení vlastnických práv třetích osob se zatím vede debata, ale nejspíš bude možné i v tomto případě auto zabavit, píše Die Presse.

Navrhovanou novelu zákona teď čeká připomínkové řízení, které má skončit ještě před koncem letošního roku.

Rakušané v posledních letech výrazně mění přístup k pravidlům na silnicích. Na mnoha místech už omezili rychlost, ať už jde o vybrané úseky dálnic, nebo ulice obytných čtvrtí.

Už od loňského září platí na rakouských silnicích dost tvrdé tresty. Například za překročení povolené rychlosti mimo obec o 30 km/h hrozí pokuta 150 eur, tedy asi 3 700 korun. V obci může za rychlost přesahující povolenou hranici o 41 km/h následovat postih až 300 eur (7 300 korun).

Související obsah

​Nejvyšší pokuty se od loňského září v Rakousku pohybovaly od 2 180 eur, tedy asi 53 000 korun, až po více než dvojnásobek, tedy do 5 000 eur, což je přes 120 000 korun. Letos v květnu pak byla maximální pokuta zdvojnásobena dokonce na 10 000 eur a řidičák je možné zadržet až na půl roku.

Mezi nejzávažnější prohřešky pak byla zařazena účast na nelegálních závodech a tuningových akcích, driftování či jízda na motorce na zadním kole. A to nejen na veřejných cestách, ale i na uzavřených cestách a parkovištích.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události