Autoservis

Přimrzly vám dveře u auta? Návod, jak je otevřít a nepoškodit těsnění ani zámek

Přimrzly vám dveře u auta? Návod, jak je otevřít a nepoškodit těsnění ani zámek
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Venku přituhuje a zamrzat tak mohou nejenom okna od aut, ale i dveře a zámky. Přečtěte si tipy odborníků z německého autoklubu ADAC, které vám pomohou problém vyřešit, aniž byste si zbrklou akcí auto poničili.

Ráno přijdete k autu a marně se dobýváte dovnitř. Dveře drží jako přibité. Trhnout? Trhnout větší silou? V žádném případě!

"V takovém případě se nikdy nepokoušejte zamrzlé dveře auta otevřít násilím. Pokud jsou pryžová těsnění dveří a karoserie přimrzlá k sobě, materiál se může roztrhnout a budete muset těsnění měnit v servisu," upozorňuje ADAC.

Místo toho, abyste za dveře škubali silou, měli byste nejprve zkusit na dveře zvenčí spíš přitlačit. S trochou zručnosti lze led odstranit z mezer mezi těsněními. Případně můžete jemně zabouchat na panel dveří. Zkuste také jiné dveře: možná se ty u spolujezdce otevírají snadněji?

Když se náhodou do auta dostanete jinými dveřmi, měli byste přesto otevřít i ty ostatní. Zevnitř to může jít lépe nebo s větším citem. "Před zahájením jízdy musí být možné otevřít dveře řidiče také zvenčí kvůli případné pomoci po nehodě," připomíná ADAC.

Související obsah

​Další možnost, jak přimrzlé dveře otevřít: ohřejte vodu na zhruba 50 stupňů a poté ji opatrně nalijte po celém rámu dveří. Nikdy ale nepoužívejte vroucí vodu, může poškodit lak. A nepřelévejte vodu na okna, náhlá a výrazná změna teploty může vést k popraskání skla.

Když už se dostanete dovnitř, měli byste vnitřek dveří a těsnění pořádně vysušit a ošetřit, aby znovu nepřimrzly.

Gumy ve dveřích a kolem víka zavazadlového prostoru lze ošetřit silikonovými oleji nebo speciálními regeneračními přípravky na pryžové díly a pneumatiky s ochrannými vlastnostmi.

Ochranná vrstva také chrání pryžová těsnění před vysycháním nebo zkřehnutím. Experti ADAC ale nedoporučují používat "domácí produkty", jako je máslo, sádlo nebo jelení lůj.

A pokud vám náhodou zamrzl zámek u auta, které nemá keyless odemykání? Problém se obvykle dá velmi rychle vyřešit pomocí odmrazovacího spreje – ovšem nesmíte ho mít uvnitř zamrzlého auta! Alternativou jsou dezinfekční prostředky, které obsahují alkohol.

Související obsah

​Můžete také klíč nahřát zapalovačem a potom ho opatrně a pomalu zkusit zasunout do zámku a otočit.

"Zkoušet rozmrazit dveře nebo zámek fénem je většinou zbytečné. V chladném prostředí se horký vzduch z fénu ochladí tak rychle, že se nikdy nedostane ani k námraze v gumových těsněních. A horkovzdušná pistole může dveře kvůli vysoké teplotě dokonce poničit," upozorňují odborníci ADAC.

Pro spolehlivou ochranu zámků před zamrznutím doporučují zámečníci grafit – grafitový prášek, se dá zakoupit ve většině zámečnictví a stačí před zimou nasypat přiměřené množství do klíčové dírky dobře osušeného zámku. Grafit pak odpuzuje vlhkost a zároveň je přirozeným mazivem.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autoservis

Důležité Události