Za volantem

Není objezd jako objezd. Co možná nevíte o pravidlech na "kruháči"

Existuje více druhů kruhových objezdů a každý má svá pravidla. Jak se na nich chovat, a hlavně kdy používat blinkr? Řidiči tato pravidla často neznají a neblikají vůbec. To je samozřejmě to nejhorší řešení.

První věc, ve které se někdy na kruhových objezdech chybuje, je přednost. "Vjíždění na kruhový objezd se liší podle toho, zda se jedná o objezd bez, anebo s průběžným pruhem. Při vjíždění na objezd bez průběžného pruhu musíte dát přednost v jízdě všem vozidlům, která se na něm už pohybují," popisuje produktový manažer českého zastoupení automobilky Toyota Václav Zikmund.

"Pokud se jedná o situaci s průběžným pruhem, mohou řidiči jedoucí v pravém pruhu na objezd vjet a přednost těm jedoucím po kruhovém objezdu v levém pruhu už nedávají," dodává v dalším dílu seriálu z produkce české Toyoty Etiketa na silnici.

Naučte se používat levý pruh

Jiná situace ovšem je, pokud vůz dosud jedoucí v levém pruhu potřebuje kruhový objezd opustit. V tom případě je řidič, který na objezd teprve přijíždí, povinen opět dát přednost v jízdě. Auta již jedoucí na kruhovém objezdu tedy mají vždycky přednost před těmi, která na něj teprve přijíždí. Velmi zásadní tak je nekřížit cestu řidičům z levého pruhu.

Celkem častou chybou také je, že se někteří řidiči bojí na kruhový objezd vjet, pokud vidí vůz v levém pruhu. Jenže tím zbytečně zdržují a zpomalují provoz, přičemž právě kvůli zajištění ještě větší plynulosti levý pruh na kruhových objezdech vznikl.

Související obsah

​Pokud tedy víte, že auto nalevo má vždy přednost, není třeba váhat. Zároveň i v levém pruhu je dobré být obezřetný a raději se vícekrát rozhlédnout, než přejedete do pravého. Nikdy nevíte, zda i ostatní znají pravidla, proto raději počítejte s tím, že to tak není.

Odjíždíte? Zablikejte

O používání blinkru dosud nebyla řeč, protože při vjíždění na kruhový objezd není potřeba. Nepoužívá se. Všichni totiž vědí, že když se blížíte ke kruhovému objezdu, pravděpodobně na něj chcete vjet, protože nic jiného se v tu chvíli dělat nedá. Použití blinkru by tedy mohlo zbytečně ostatní řidiče zmást.

Související obsah

​"Blinkr vždy použijte na kruhovém objezdu při přejíždění z pruhu do pruhu a pak také ve chvíli, kdy objezd opouštíte," dodává Václav Zikmund.

Zároveň je dobré používání směrových světel nepodcenit a počítat s tím, že ostatní auta váš blinkr na kruhovém objezdu z některých úhlů nevidí. Proto začněte blikat co nejdříve, ale samozřejmě teprve tehdy, kdy minete poslední odbočku před tou, k níž míříte.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Za volantem

Důležité Události