Autonovinky

Podivné boxy mohou změnit prodej ojetin. Umí auto proklepnout a za pár vteřin určí cenu

Na parkovišti supermarketu stojí podivně vypadající box. Připomíná automyčku, ale nemá žádné kartáče. Zařízení od francouzské společnosti ProovStation auta nemyje, ale skenuje. A během pár vteřin dokáže provést prohlídku, odhalit poškození, a dokonce určit cenu auta.

"Funguje to opravdu jednoduše. Přijedete a hlasem prostřednictvím interaktivního terminálu poskytnete základní informace o autě, jako je počet najetých kilometrů. Pak stačí projít skenerem. Stroj auto vyhodnotí za pouhé tři sekundy," popisuje generální ředitel společnosti ProovStation Cedric Bernard podivný box, který je hlavním produktem francouzské firmy.

K čemu je tahle skenující "garáž" dobrá? Dokáže proklepnout celé auto a vyhodnotit jeho stav.

Auto projíždí boxem rychlostí do 10 km/h a skener během pár sekund pořídí více než 200 fotografií v rozlišení 4K. Umí najít škrábance i promáčkliny, kompletně snímá exteriér i interiér a díky technologii od Michelinu zvládne diagnostikovat i pneumatiky.

"Manuální kontroly vozidel jsou pomalé, drahé, nedůsledné a subjektivní," píše společnost ProovStation na svém webu. "Naším cílem je změnit zkušenosti s prodejem ojetých aut," dodává její šéf.

Technologie poháněná umělou inteligencí totiž umí nejen auto bleskově naskenovat, ale i určit jeho aktuální cenu na základě dat z registrů a srovnání cen podobných aut na trhu. Po projetí boxem dostane majitel informace o hodnotě vozu během pár minut, zatímco nakupuje v supermarketu nebo jede domů.

Související obsah

​Součástí ocenění je rovnou i nabídka na odkup ojetiny. Závaznou nabídku firma garantuje do 30 až 45 minut. Podle dosavadních zkušeností pak 8 až 10 procent nabídek zákazníci přijmou a celá akce končí prodejem jejich auta.

ProovStation tak chce změnit trh ojetin, usnadnit a zrychlit prohlídky aut a také minimalizovat podvody. Využívá i toho, že trh se v poslední době hodně proměnil kvůli nedostatku nových aut, zpoždění jejich dodávek a dlouhým čekacím lhůtám.

Služba ProovStation je zdarma. Stanice mohou být instalovány na parkovištích supermarketů nebo čerpacích stanic a firma nabízí i vyzvednutí auta, jeho nacenění a rychlé vrácení. Každý skener vyhodnotí zhruba 1 000 aut měsíčně.

"Velkou výhodou je, jak rychle dostanete nabídku. Projetí strojem trvá jen pět sekund," popisuje Quentin Gonzales, jeden ze zákazníků ProovStation ve francouzském Lyonu.

Související obsah

​První skenery společnost provozuje právě poblíž Lyonu a také kolem Paříže, aktuálně ale rozšiřuje svoje služby i do dalších evropských zemí.

Věří, že se skenery mohou uchytit i v půjčovnách a při sdílení vozidel. Mohly by velmi rychle vyhodnotit stav auta a transparentně porovnat, jestli během doby vypůjčení nedošlo k poškození.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autonovinky

Důležité Události