Autonovinky

Rozbitý trh s ojetinami. Auta jsou zase starší a častěji mají i stočený tachometr

Rozbitý trh s ojetinami. Auta jsou zase starší a častěji mají i stočený tachometr
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Ojetá auta, která jsou v prodeji na našem trhu, jsou průměrně osm let stará. V dřívějších letech, kdy trh plnila auta z firemních flotil, dosahovalo přitom jejich průměrné stáří sotva sedmi let. Je to jeden z následků současné ekonomické situace i nedostatkem nových aut.

Loňský trh ojetých automobilů byl silně poznamenán vysokou inflací a zdražováním základních potřeb. Ve druhé polovině roku začalo docházet k výraznému poklesu poptávky po ojetých autech, meziročně se tak prodalo o víc než deset procent ojetin méně: předloni se prodalo 738 000 ojetých vozidel, loni klesl jejich počet na 661 000.

Na podzim, kdy byla situace nejtíživější, někteří prodejci hlásili pokles zájmu o ojetá auta dokonce o více než 30 procent, vyplývá z dat společnosti Cebia.

A s nižším zájmem o ojetá auta propadly taky jejich dovozy – některé měsíce byly nejhorší za posledních šest nebo sedm let a celkově se dovezlo do Česka o 13,2 procenta ojetých aut než předloni.

Zvýšilo se také jejich stáří, které průměrně dosahovalo 10,8 roku. Narostl zejména podíl vozů starších 15 let (na 23,8 procenta), podíl vozů starších 10 let dosahoval loni 52,6 procenta.

A rostlo i stáří prodávaných ojetých aut s českým původem: ze 7,7 roku na průměrných 8 let.

Související obsah

​"V dřívějších letech, kdy trh plnila auta z firemních flotil, dosahovalo přitom jejich průměrné stáří sotva sedmi let. V posledních letech však nedostatek nových vozů způsobil, že si firmy i lidé nechávají auta déle a na trhu mladé ojetiny, významně zastoupené modelem Škoda Octavia, chybí. Část mladých ojetin se navíc vyváží do zahraničí," popisuje Barbora Minksová ze společnosti Cebia.

Průměrný počet najetých kilometrů u prodávaných ojetin se přitom snížil nejvíce za poslední roky, a to o 8 000 kilometrů na 148 000 km. K tak razantnímu snížení přitom podle odborníků není žádný důvod.

"Lze za ním do určité míry spatřovat vyšší míru stáčení tachometrů, a to jak z pohledu četnosti, tak z pohledu počtu stočených kilometrů. Podle aktuálních odhadů se míra stáčení zvýšila o necelé 2 procentní body na 35 procent, výše průměrného stočení dosáhla 95 000 kilometru," upozorňuje Minksová.

Související obsah

​Cena za ojeté auto se meziročně navýšila, ale v důsledku nižšího zájmu v druhé polovině roku nerostla tolik jako inflace. Průměrná cena prodávaných osobních ojetých aut loni meziročně vzrostla o 11,2 procenta z 259 000 korun na 288 000 korun. V druhé půlce roku ale u některých modelů docházelo dokonce k jejich mírnému zlevnění.

Podíl ojetých vozů, které se prodávaly s uvedeným českým původem, klesl meziročně ze 47,4 procenta na 45,1 procenta. Výrazně se ale také snížil podíl aut prodávaných s německým původem a klesl i podíl aut s italským, rakouským či belgickým původem. Naopak vzrostl podíl aut ze Slovenska.

"Meziročně se loni výrazně navýšil podíl aut z ostatních zemí a také podíl aut, u nichž nebyl při prodeji uveden žádný původ. Jedná se o netransparentní praktiku při prodeji, kdy zákazník bez doptání se prodejce neví, z jaké země auto pochází, a zdaleka ne ve všech případech se po dotázání dozví skutečnou zemi původu," popisuje Barbora Minksová.

"Problémem je také zaměňování země dovozu se zemí původu, kdy v zemi dovozu mohlo být auto účelově registrované například jen po dobu několika dní, aby získalo tamní 'původ'," dodává Minksová s tím, že u vozů s falešnou zemí původu se často vyskytují i stočené tachometry či zatajené havárie.

Související obsah

​Podíl osobních ojetých aut, u kterých bylo v inzerci uváděno, že nebyla v minulosti havarovaná, dosahoval loni 99,41 procenta. "Podíl aut, která se prodávají bez informace o havárii, je dlouhodobě vysoký a prakticky neměnný a ani zdaleka neodpovídá skutečnému podílu aut, která nebyla v minulosti havarovaná," dodává Barbora Minksová za společnost Cebia, která se zabývá prověřováním historie ojetých aut.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autonovinky

Důležité Události