Autoservis

Nečekejte na jaro. 10 dobrých důvodů, proč je lepší kupovat auto v zimě

Nečekejte na jaro. 10 dobrých důvodů, proč je lepší kupovat auto v zimě
Zdroj: Profimedia

Lidé se často bojí kupovat auto v mrazech, bojí se náledí a čekají na lepší počasí. Právě v zimě je ale nejlepší doba na pořízení auta "z druhé ruky". Proč? Přečtěte si deset důvodů, proč je lepší nečekat na jaro a po ojetém autu se porozhlédnout hned.

Zimní měsíce jsou obecně částí roku, kdy poptávka po ojetých autech slábne nebo kolísá podle aktuálního počasí. "Každoročně vidíme, že když napadne sníh, prodej ojetých aut výrazně klesne. Když sníh roztaje, prodeje se vrátí na průměrnou úroveň zimního období," potvrzuje Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, která se zabývá prověřováním historie ojetých aut.

Přitom auto můžete v zimě pořídit za nižší cenu, a navíc díky nízkým venkovním teplotám odhalíte spoustu závad i bez pomoci odborníka. "Je ale samozřejmě důležité kupovat pouze auto s prověřenou historií, u kterého později nepřekvapí stočený tachometr nebo předchozí havárie či poškození," podotýká Pajer.

1. V lednu a únoru lze pořídit auto levněji

S příchodem nového roku – tedy prakticky ze dne na den – zestárne papírově auto o jeden rok, každý rok má přitom vliv na jeho cenu. V zimě je navíc z důvodu nižší poptávky po ojetých autech možnost vyjednat (větší) slevu.

Související obsah

​Pravděpodobnost, že o stejný vůz má zájem několik zákazníků, je výrazně nižší a prodejci jsou obecně více otevření poskytování slev. Nebývá v roce moc dalších období, kdy by bylo možné auto koupit levněji než v lednu či únoru. Pokud si chcete pořídit kabriolet či sportovní vůz, platí to dvojnásob.

Na jaře auta obvykle mírně zdraží.

2. Zjistíte stav akumulátoru i startéru při nízkých teplotách

Nastartovat auto v mrazu je obecně složitější, protože při teplotách pod nulou se začne vybíjet baterie, respektive klesá v ní napětí. Pro odhalení špatného stavu baterie a startéru jsou tedy nejlepší právě zimní měsíce.

3. U dieselových motorů si můžete ověřit funkčnost žhavení

U auta na naftu, které je starší než pět let, dochází postupně ke zhoršení funkce žhavení motoru a právě v mrazu je možné odhalit, jak moc je tato funkce snížená. U starších aut můžete dokonce zjistit, že je potřeba součástky žhavení vyměnit.

4. Při zkušební jízdě můžete lépe odhalit zhoršenou funkčnost ABS

Díky zhoršeným jízdním podmínkám v zimních měsících můžete na namrzlé silnici lépe zkontrolovat, zda ABS systém funguje tak, jak má a zda skutečně dochází k automatickému přerušovanému brždění, které chrání proti smyku.

Související obsah

​Systém ABS může být zásadní pro bezpečnost jízdy a posádky, a to nejen v zimě na kluzkém povrchu, ale také v létě na mokré silnici.

5. V zimě se více projeví zhoršený stav karoserie

Díky nízkým teplotám se v zimě více projeví opotřebení jednotlivých dílů karoserie, tedy například to, zda některý díl opotřebením vrže.

6. Lépe ověříte kvalitu systému pohonu všech kol

Ve zhoršených klimatických podmínkách se u čtyřkolek automaticky spouští pohon na všechna kola. Jakmile tedy jedete ve sněhu či na namrznuté silnici, je větší pravděpodobnost, že poznáte, jestli pohon funguje tak, jak má, nebo jestli některé kolo prokluzuje.

7. V zimě je jednoduší zkontrolovat kouřivost motoruČerný kouř z výfuku nevěstí nic dobrého. Důvodů, proč z auta vane černý či šedivý kouř, může být celá řada, například může docházet ke špatnému poměru vzduchu a paliva při spalování.

Související obsah

​Může to také ukazovat na špatnou funkci lambda sondy, která určuje, jak má fungovat katalyzátor pohlcující částice, jež vznikají při spalování paliva v motoru.

8. Elektronika vozidla v zimě leckdy odhalí své skryté závady

Centrální zamykání, stahování oken či funkce stěračů. V mrazech a nízkých teplotách máte větší šanci poznat, zda odchází mechanické součástky či elektronika.

9. Také převodovka může odkrýt vady, které v létě skrývá

Jakmile začne mrznout a auto začne při plynulém pouštění spojky cukat, je to důkazem toho, že převodovka a spojka nejsou v pořádku. Špatnou převodovku lze v zimě poznat i podle toho, že se hůře (ztěžka) řadí.

10. Náhlé vytopení interiéru vozu může odhalit drobné praskliny skel

V důsledku teplotních rozdílů může dojít ke zvětšení praskliny a tedy k jejímu snadnějšímu odhalení. V zimě si navíc také ověříte, jak funguje vytápění vozu.

Související obsah

​Ale pozor, jsou i vady, které můžou v zimních měsících zůstat skryty. V zimě je snazší skrývat třeba závady na chlazení motoru či na klimatizaci. A drobné vady karoserie se lépe odhalují na čistém vozidle, které v zimě může být i při prodeji znečištěné či pokryté ledem nebo sněhem, takže si ho nechte před prohlídkou pořádně očistit.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autoservis

Důležité Události