Autonovinky

Populární Kona z Nošovic vyjíždí v nové generaci. Je větší a elegantnější

Značka Hyundai představila povedený upgrade modelu Kona, který se vyrábí i v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. V nové generaci si populární městské SUV zachová širokou nabídku pohonů a automobilka zapracovala na designu, prostoru i technice.

Populární model Hyundai Kona po šesti letech nahrazuje druhá generace. A má být všestrannější.

I proto vyrostla: do délky o téměř 20 centimetrů na celkových 4,355 metru a maličko i do šířky (o 2,5 centimetru). Také rozvor (2,66 metru) je teď o šest centimetrů delší.

"Prostornější, všestranně využitelný interiér vyhoví požadavkům ještě širšího okruhu životních stylů," uvádí automobilka.

Ale rozměry rozhodně nejsou jedinou změnou. V Hyundai "učesali" původní excentrický vzhled a novou Konu přizpůsobili současnému designovému jazyku. Crossover tak působí elegantnějším dojmem, zároveň rozhodně nezapadne, hlavně díky výrazným prolisům i ochranným lemům podběhů kol a také díky svítící lince vpředu i vzadu.

Automobilka se přitom rozhodla pro nekonvenční krok a novou generaci vyvíjela nejprve jako elektromobil, až poté designéři na stejné platformě rozvrhli verze se spalovacími motory. Výsledkem je futuristický exteriér v elektromobilovém stylu.

Související obsah

​Kona si i v nové generaci zachová širokou nabídku pohonů, vedle elektrické verze bude na výběr i s hybridní jednotkou a spalovacím motorem. Všechny pohony lze navíc kombinovat se sportovním stupněm výbavy N Line, která dostane černá zrcátka, na přání i černou střechu, dvě koncovky výfuku nebo stříbrné boční prahy.

Upřednostnění elektrické verze už při vývoji každopádně ukazuje, která varianta je pro značku nejdůležitější.

"Kona Electric sehraje po boku našich modelů Ioniq významnou roli v upevňování vedoucího postavení značky Hyundai v segmentu elektromobilů. Navazuje na skvělé renomé první generace modelu Kona Electric a díky mnoha výjimečným designovým a konstrukčním prvkům je lídrem své třídy," řekl prezident a CEO Hyundai Motor Company Jaehoon Chang.

"Ve společnosti Hyundai nepovažujeme elektromobilovou revoluci pouze za nejnovější trend. Jsme přesvědčeni o tom, že elektromobily představují bod obratu nejen pro průmysl, ale také pro celou společnost. Doufáme, že implementací ekologických řešení pro mobilitu, jakými jsou naše elektromobily, urychlíme přechod na čistou mobilitu, a přineseme tím další pokrok pro lidstvo," dodal Chang ke strategii jihokorejské značky, která má v plánu do roku 2030 uvést na trh 11 dalších nových elektromobilů.

Související obsah

​Kona Electric doznala v nové generaci řady vylepšení. Prodávat se bude ve dvou výkonových variantách: ta základní disponuje baterií o kapacitě 48,4 kWh a výkonem 114,6 kW/255 Nm (předchozí generace měla ve slabší verzi baterii 39,2 kWh a výkon 100 kW/395 Nm).

Silnější varianta má dokonce výkon 160 kW/255 Nm a baterii o kapacitě 65,4 kWh (předchozí generace měla v silnější verzi výkon 150 kW/395 Nm a baterii 64 kWh).

O něco rychlejší by mělo být nabíjení a také dojezd bude trochu delší, Hyundai slibuje až 490 kilometrů na jedno nabití podle WLTP (předchozí generace měla až 484 km), což by měl být nejdelší dojezd v segmentu B-SUV, tedy malých, kompaktních "esúvéček".

Vyhřívání sady akumulátorů má zajistit bezpečné nabíjení a dlouhý dojezd i v zimě.

Větší rozměry a univerzální platforma odvozená od elektromobilu umožnila navrhnout v interiéru nové Kony větší "životní prostor". Elektronický volič převodovky byl přemístěn ze středové konzoly pod volant a nové je uspořádání všech ovládacích, což umožnilo zvětšit odkládací prostory v otevřené části konzoly i s otočnými držáky pro nádoby s nápoji.

Zaměření přední části interiéru na řidiče umocňuje "plovoucí" přístrojová deska s horizontálním uspořádáním, která nese panoramatickou zobrazovací plochu tvořenou dvěma 12,3" displeji.

Související obsah

​V první řadě mohou být na přání relaxační sedadla a komfort čeká také na cestující ve druhé řadě tvořené speciálními spojitými sedadly, u jejichž opěradel lze nastavit sklon ve dvou polohách.

Zavazadlový prostor za kompletně sklopnou druhou řadou sedadel poskytuje základní objem až 466 litrů a nakládání usnadňuje praktické a individuálně nastavitelné elektrické ovládání výklopného víka, které zlepšuje přístup do zavazadlového prostoru.

Nová Kona pochopitelně nabídne nové technologie, jako je systém digitálního klíče na chytrých telefonech nebo hodinkách, bezdrátové aktualizace a on-line infotainment.

V elektromobilu přibyla také třeba obousměrná palubní nabíječka, která zvládne napájet nebo nabíjet jakékoli elektrické zařízení přes sadu zásuvek v interiéru i exteriéru.

Inovovaná je i sada asistentů a bezpečnostních systémů. Mezi ně patří mimo jiné asistent jízdy po dálnici, autonomní nouzové brzdění, kamerové sledování mrtvého úhlu, dálkově ovládaný autonomní parkovací asistent nebo kamerový systém pro sledování stavu bdělosti řidiče.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autonovinky

Důležité Události