Domácí

Bateriový propadák: V Česku jezdí přes 18 tisíc elektromobilů, v EU jsme stále předposlední

Bateriový propadák: V Česku jezdí přes 18 tisíc elektromobilů, v EU jsme stále předposlední
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

K poslednímu červnu 2023 bylo v Česku registrováno přes 18 tisíc osobních bateriových elektrických aut. Během uplynulých šesti měsíců se jejich počet sice zvýšil o 29 procent, ale v podílu prodaných elektromobilů jsme mezi zeměmi Evropské unie pořád na chvostu. Menší zájem o nová elektrická auta už mají jen Slováci.

V první půlce letošního roku bylo v Česku zaregistrováno 4 110 elektromobilů. Nejvíc si Češi letos pořizují tesly (1 085 registrací), následují elektrické škodovky (563) a volkswageny (535). Vyplývá to z aktualizovaných dat portálu Čistá doprava.

Letošní prodeje sice zvedly počet registrovaných bateriových aut na našem území o 29 procent, i tak je ale zájem Čechů o elektromobily stále velmi slabý. Alespoň v porovnání s jinými zeměmi EU.

Související obsah

​Podle aktuálních dat Evropského sdružení výrobců automobilů bylo v zemích EU od ledna do konce června registrováno celkem přes 700 tisíc nových osobních elektromobilů, což znamená meziroční nárůst v celé EU o 54 procent. V červnu dokonce unijní prodeje automobilů s plně elektrickým pohonem poprvé překonaly prodeje naftových aut.

Nejvíce bateriových aut se letos prodalo v Německu (220 tisíc), Francii (138 tisíc) a Nizozemsku (58 tisíc), nejvyšší tržní podíl si pak osobní elektromobily držely ve Švédsku (37 %), Finsku (33 %) a Dánsku (31 %).

V celé EU je aktuální podíl elektromobilů na celkových prodejích nových aut 13 procent, u nás ale jen 2,6 procenta. A slabší je to už jen na Slovensku:

Podíl registrací nových osobních elektrických aut v zemích EU během první půlky letošního roku. | Zdroj: Čistá doprava

​"Ačkoliv nárůst počtu elektromobilů není v Česku vysoký jako ve zbytku zemí EU, za kterými stále pokulháváme, vnímám ta čísla vcelku pozitivně. Zejména jsou pro mě dokladem toho, že nesmíme do budoucna podcenit rozvoj dobíjecí infrastruktury," zůstává pozitivní pověřenec ministra dopravy pro čistou mobilitu Jan Bezděkovský.

"Proto bychom v příštím měsíci rádi spustili první výzvu našeho nového dotačního programu, v němž máme celkově na příští 3–4 roky nachystáno až 6 miliard korun," dodává Bezděkovský k dotacím, které ale budou určené jen pro podnikatele a firmy.

Související obsah

​Celkově je zatím v Česku registrováno 18 271 čistě bateriových osobních aut (BEV). K dispozici mají přibližně čtyři tisíce veřejných dobíjecích bodů.

"I přes poměrně zajímavý nárůst elektromobilů v letošním roce stále nepatří ČR v podílu registrací nových BEV k premiantům mezi zeměmi EU, naopak," podotýká ředitel Centra dopravního výzkumu Jindřich Frič.

Související obsah

​Upozorňuje i na to, že přibližně čtvrtina elektromobilů v Česku byla registrovaná jako ojetá. Z celkem 4 466 těchto ojetin bylo 42 procent registrováno na soukromé osoby a 58 procent na firmy. "U nově registrovaných vozidel je pouze 18 procent z nich registrováno na osoby a 82 procent na firmy," podotýká Frič.

Celkově nejvíc osobních elektromobilů eviduje v registru Škoda (3 596), následuje Tesla (3 048) a Volkswagen (2 226). Škodovky se prodávají z drtivé většiny nové, u tesel tvoří necelou třetinu registrací ojetiny, u VW zhruba pětinu.

Vývoj registrací osobních elektromobilů v ČR v posledních letech. | Zdroj: Čistá doprava / CDV

​Téměř 40 procent bateriových vozů je registrováno v Praze (7 174), potom ve Středočeském (3 536) a Jihomoravském kraji (1 721).

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události