Autonovinky

Radikální proměna. Hyundai Santa Fe nabídne v nové generaci místo kufru "terasu"

Automobilka Hyundai představila pátou generaci svého úspěšného SUV Santa Fe. Slibuje větší propojením města s přírodou a interiéru s exteriérem. Delší rozvor umožňuje v terasovitě uspořádaném interiéru komfortnější sezení ve třetí řadě a největší vnitřní prostor i páté dveře ve třídě středně velkých SUV.

​Obří páté dveře jsou ústředním motivem velké proměny oblíbeného SUV Hyundai Santa Fe. "Pátá generace modelu Santa Fe zvyšuje atraktivitu tohoto středně velkého SUV, které je vhodné do městského provozu a současně připravené i na nejrůznější dobrodružství," představuje novinku automobilka.

Prostor zadního úložného prostoru, který sloužil pouze pro ukládání zavazadel, se proměnil v "otevřenou terasu pro trávení chvil v přírodě". Podívejte se na fotkách a ve videu, které vznikly stylově v v regionu Santa Fe v Novém Mexiku.

Delší rozvor náprav a větší vstupní otvor v zádi vytváří největší obytný prostor ve své třídě, který se vyznačuje terasovitým uspořádáním. Nový model nabízí díky delšímu rozvoru náprav také vyšší úroveň komfortu na sedadlech ve třetí řadě.

První generace modelu Santa Fe vyjela už před 23 lety a už při první kompletní generační obměně od roku 2018 automobilka vsadila na neobvyklou designovou strategii: Designéři začali vůz navrhovat od zvětšeného zadního výklopného víka.

Související obsah

​A ani v páté generaci se na tom nic nemění. Nové Santa Fe poskytuje největší objem zavazadlového prostoru ve své třídě a prostorný vstupní otvor v zádi, který je skvělý pro městský životní styl a ohromí při používání vozidla v přírodě, protože nabízí velkorysý prostor pro cokoli od sportovního náčiní až po campingovou výbavu.

Kompletně sklopná sedadla ve druhé a třetí řadě vytvářejí vzadu terasovitě uspořádaný prostor s širším přístupem. Tento designový prvek vznikl na základě rozboru "big data" značky Hyundai, z něhož vyplynul zájem zákazníků o outdoorový životní styl.

Originálně umístěné pomocné madlo na středním sloupku C navíc usnadňuje přístup ke střeše. "Santa Fe hravě zvládne cokoli od hektického rodinného itineráře až po dobrodružné kempování," říká SangYup Lee, výkonný viceprezident a vedoucí globálního designérského centra Hyundai.

Objem zavazadlového prostoru povyrostl o 91 litrů na celkových 725 litrů, šířka zadního vstupního otvoru na 127,5 centimetru, tedy o víc než 14 centimetrů oproti předchozí generaci.

Související obsah

​Při vývoji zcela nového modelu byl pro značku Hyundai prioritou také vnitřní prostor pro posádku. SUV nabízí v reakci na požadavky zákazníků nejlepší komfort ve třetí řadě sedadel ve své třídě (díky nastavitelnému sklonu opěradel) a více prostoru pro hlavu.

Prostor pro nohy na sedadlech ve druhé řadě se oproti předchozí generaci zvětšil o 1,5 cm, u hybridních verzí vzrostla délka prostoru pro nohy ve druhé řadě o 2 cm.

Samozřejmě to není jediná změna. Pátá generace má efektivní, hranaté tvary, příď je působivá díky vysoké kapotě, světlometům s motivem písmene H a ostře definovaným blatníkům.

Prodloužený rozvor, Čistě tvarované boční stěny, linie střechy, robustní podběhy kol, kratší přední převis karoserie a odvážný design 21palcových kol umocňují dojem majestátnosti. I záď se vyznačuje jednodušším vzhledem.

Nový interiér nabízí užitečné a praktické prvky výbavy, například schránku pro sterilizaci předmětů zářením UV-C a bezdrátový nabíjecí systém pro dva chytré telefony.

Panoramatický, zakřivený displej zahrnuje 12,3 palce zobrazovací plochy digitálního panelu sdružených přístrojů a informačního a zábavního systému. Řidiči usnadňuje čitelnost a současně působí luxusním dojmem.

Související obsah

​Mezi prémiové prvky výbavy patří i relaxační sedadlo spolujezdce s opěrkou pro nohy. V šestimístné variantě jsou ve druhé řadě umístěna samostatná sedadla s loketními opěrkami a elektricky nastavitelným sklonem opěradla. Novinkou je i oboustranná multifunkční konzola s odkládacími prostory, které jsou přístupné pro cestující vpředu i vzadu.

Automobilka použila měkčené materiály vyrobené z ekologických surovin. Sedadla jsou čalouněna umělou kůží.

Santa Fe je samozřejmě "nabušené" moderními asistenty a bezpečnostními funkcemi a v Evropě bude nabízeno se dvěma variantami pohonu. Hybridní jednotka založená na přeplňovaném zážehovém motoru 1,6 litru nabízí nejvyšší výkon 180 koní a maximální točivý moment 265 Nm. Doplní ji její plug-in hybrid s nejvyšším výkonem 160 koní a maximálním točivým momentem 265 Nm.

Nová generace se začne prodávat v srpnu v Koreji, v Severní Americe a Evropě pak v první polovině příštího roku.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události