Švédské hlavní město Stockholm vykáže auta s benzínovým a naftovým pohonem z centra. Zákaz vjezdu začne platit od začátku roku 2025. Ve Stockholmu tak budou platit ještě tvrdší pravidla než v Paříži, Aténách, Madridu nebo Londýně.
Stockholm už ke konci příštího roku zakáže provoz aut s benzínovým a naftovým pohonem v klíčových částech centra města, informovala o tom švédská veřejnoprávní televize SVT.
Náměstek primátora švédské metropole argumentoval tím, že se radnice snaží zlepšit kvalitu ovzduší a snížit hluk z dopravy. Zároveň doufá, že se razantním krokem podaří urychlit přechod od spalovacích motorů k elektromobilům. Stockholm má také rozsáhlou síť cyklostezek.
Ekologická zóna bude vymezena na území více než dvaceti bloků vnitřního města s převážně nákupními a kancelářskými zónami.
Vjezd bude povolen plně elektrickým a vodíkovým autům. Výjimka bude platit pro sanitky a policejní auta i pro vozidla převážející prokazatelně handicapované osoby. Centrum budou moci zásobovat i větší dodávky, ale jen s plug-in hybridním pohonem.
"V současné době vzduch ve Stockholmu způsobuje plicní onemocnění u dětí i předčasné úmrtí starších lidí. Je to naprosto nepřijatelná situace," uvedl náměstek primátora pro dopravu Lars Strömgren ze švédské Strany zelených.
Radnice má v plánu ekologickou zónu záhy ještě rozšířit, rozhodnout by o tom měla hned v první půlce roku 2025.
Stockholm by tak mohl být prvním hlavním městem, které zavede tak tvrdou prohibici – plán švédské metropole je razantnější než plány Paříže, Atén nebo Madridu, kde se zákaz týká dieselových aut. Další města, včetně Londýna, zavedla v centrech nízkoemisní zóny, ve kterých řidiči platí za vjezd se staršími vozidly se spalovacím nebo dieselovým motorem.
Brusel vloni povolil vjezd na deset klíčových ulic v centru jen nezbytné dopravě a místním obyvatelům. V norském Oslu zase agentura pro životní prostředí začátkem tohoto roku doporučila zavést bezemisní zónu nejprve od roku 2025 pro těžkou dopravu a kamiony s tím, že o dva roky později dojde k rozšíření na ostatní auta.
Praha má v klimatickém plánu zanesen zákaz aut se spalovacími motory od roku 2050. Slovenské ministerstvo dopravy zase zvažovalo, že vytvoří bezemisní zónu v Tatrách.
Plán stockholmské radnice se podle agentury Reuters nesetkal s pochopením u dopravních společností. Podle nich Zelení na radnici se zákazy příliš spěchají, měli by se nejprve zaměřit na větší investice do nabíjecích stanic a podpořit tak spíše dobrovolný přechod dopravců i občanů k elektromobilitě.
"Chceme vytvořit lepší životní prostředí pro lidi, kteří v centru žijí a pracují," kontroval pro STV Lars Strömgren.