APLIKACE TN.CZ
Domácí

Z center českých měst zmizí dopravní značky. Vzniknou sdílené zóny

Ze silnic v Česku už brzy začnou mizet přebytečné dopravní značky. Města totiž mohou od ledna zavádět takzvané sdílené zóny, tedy ulice bez dopravních značek se smíšeným provozem pro chodce, cyklisty, auta a hromadnou dopravu. Rychlost v nich bude omezena na 20 kilometrů v hodině a dopravní značky bude nahrazovat pravidlo pravé ruky. Inspirace přišla ze zahraničí.

V Rakousku fungují sdílené zóny zhruba deset let. Chodci a cyklisté mohou využívat celou silnici. Pokud ale přijíždí auto, mají povinnost mu uhnout. V Česku značení bude na některých místech už příští týden.

"To je určitě dobře," myslí si lidé. Jiní jsou naopak proti. "Nějaké novinky zavádět mi nepřijde chytré," domnívají se.  

"Inspirujeme se v zahraničí, v místech, kde to funguje dobře, kde se třeba v historických centrech měst daří skloubit zájmy všech motoristů, ale i cyklistů a chodců tak, aby se různé druhy dopravy dokázaly potkávat," říká ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Vláda si od nového značení slibuje i usnadnění a zpřehlednění dopravy. Díky značce sdílená zóna zmizí po celé republice možná i tisíce nadbytečných dopravních značek.

Související obsah

​"Například v Praze je 72 značek na jeden kilometr, na dálnicích je v průměru 24 značek na kilometr. To znamená, že těch značek máme opravdu přehršel," tvrdí mluvčí ÚAMK Igor Sirota.

Mezi nadužívané značky podle dopravních expertů patří hlavně zákazy zastavení a stání. Ty přitom už definují pravidla silničního provozu. Jasně totiž říkají, že řidič smí zastavit tam, kde mezi autem a okrajem vozovky zůstanou volné tři metry společné pro oba směry jízdy.

Kolem českých silnic se od ledna objeví i další dopravní značení, které řidiči doposud neznají. Patří mezi ně například parkoviště, kde řidiči odstaví vozy a pokračují dále společnou sdílenou jízdou.

eva, TN.cz

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz

Související témata

Důležité Události