Za volantem

Jaguar F-Type. Má se Porsche 911 bát?

Jaguar F-Type. Má se Porsche 911 bát?

Má talent a nadání, umí nosit oblek i sportovní tričko, a kvůli jeho zvuku byste vraždili. F-Type kupé je ještě lepší než jsme doufali.

Hned vedle velkého ovladače elektronické parkovací brzdy najdete dvě drobná tlačítka, která by si zasloužila alespoň trojnásobnou velikost. A ještě by mohla být svítivě zelená, abyste si jich určitě všimli. Nebo ještě lépe, nemusela by tady být vůbec, protože jejich elektronické obvody by byly propojené nastálo. Tím jedním se otevírají obtokové ventily výfuku a tím druhým se vypíná stabilizace. Škoda že nekouřím, mít u sebe sirky, zarazil bych je tam přesně tak, abych nemusel obě dvě tlačítka mačkat pokaždé když se kompresorem přeplňovaný šestiválec probudí k životu.
S touto úpravou by byl totiž nový F-Type jednoduše dokonalý! Nevzpomínám si na žádné jiné moderní kupé, na které bych se tak moc těšil, až ho zase budu řídit. Je to jedno z těch aut, kvůli kterým nemůžete v noci spát a kvůli kterým ráno vstáváte hodně brzo. Už jako kabriolet se mně strašně moc líbil, ale jako kupé je to zrozená dokonalost. Objekt chtíče. Malé umělecké dílo. Zázrak automobilové techniky a desinu. A jak dobře vypadá, tak dobře jede...

Takže... Opravdu je tak dobrý?
Ano, je! Když se jednoduchá bílá ručička otáčkoměru poprvé přehoupne za čtyřku a když kompresor vžene vzduch do všech šesti válců, je výbuch síly tak šokující a zvuk tak plnotučný, že se neubráníte širokému úsměvu a několika jadrným slovíčkům. Já tedy nadával. A smál se. Je to bezděčná reakce, jak když ucuknete když se dotknete horkých kamen. Napoprvé pravá noha automaticky odleví a to se začnete smát zas, protože si motor nespokojeně odfrkne a odplivne do výfuků. Přísahali byste, že z dvojité koncovky uprostřed zadního nárazníku šlehají plameny. V hlavě okamžitě začnete lovit kde je nejbližší tunel, nebo kde se zvuk auta tříští o nějaký kus skály.

Co řízení?
Můžete si vybrat ze tří nastavení a nejlepší je ve svém prostředním režimu. V tom sportovním vám totiž začnou přední kola na každém rozbitějším kousku asfaltu lehce odskakovat a komfortní je... no prostě komfortní. Souznění pružin a tlumičů je však excelentní. A čím rychleji jedete, jako by se auto zpevňovalo. Když nasadíte oblouk zatáčky, cítíte jak se váha auta zapře do předního vnějšího kola a jemné řízení vám dá včas vědět když pneumatiky na přední nápravě začínají ztrácet přilnavost. Ve středové poloze je volant dobře vyvážený, elektrický posilovač řízení není zbytečně tuhý a když začnete na auto opravdu tlačit, buďte se stoprocentně jistí, že přesně poznáte hranici.
Ale jak je vám asi jasné, F-Type není auto, které by se řídilo jen volantem. Díky přeplňování kompresorem motor nabízí neutuchající zátah a hutný zvuk výfuků a chroptění sání snadno přehluší jeho otravné kvílení. Začněte řadit pádly nad volantem ať máte stoprocentní kontrolu nad ovládáním auta, beze strachu vypněte stabilizaci a začněte si užívat širokého repertoáru jeho schopností. F-Type je stejně přímočarý a čitelný jako staré emtrojky, kdy jste si mohli vybrat, jestli zatáčku projedete na samé přilnavosti adheze v rychlé stopě, nebo už v první třetině přitáhnete příď ke krajnici a pouhým přidáním plynu vyprovokujete zadek auta aby vybočil. Úhel pod jakým se záď sklouzne je přímo úměrný velikosti vašich varlat a šířce silnice. Po prvních váhavých pokusech zjistíte, že se nemusíte bát využít celou délku chodu plynového pedálu, a že je driftování pro F-Type naprosto přirozenou záležitostí.

Vypadá dobře, co?
V dnešním předvídatelném světě, kdy má člověk problém odlišit generace devětsetjednáctky, kdy jednotlivé řady BMW splývají do sebe, a vůbec většina aut si je tak nějak podobná, je F-Type nevídaným osvěžením a radostí. Dlouhá příď, výrazná hladová tlama dělená tenkou chromovou linkou, vertikální chladící otvory a tradičně se otevírací kapota nemá v dnešním světě obdoby, a stejně svébytný je podsaditý a široký zadek auta, ze kterého svítí červené lampy a již zmíněné dva velkorážní laufy. Když se chcete dostat do kufru, tak nějak podvědomě čekáte, že se zadní okno vyklopí do boku. Malcom Sayer, designér původního E-Typu, by byl určitě nadšený.
Stiskněte tlačítko otevírání konvenčně vypadajícího skládacího klíčku a ze dveří vyjedou zapuštěné kliky. Zdobí je nápis Jaguar a při jízdě, nebo u zamčeného auta, neruší hladkou linii boků. Překročte široký práh, usaďte se do pohodlných sedaček čalouněných kůží a alcantarou a obklopí vás interiér, který je ještě hezčí než by se mohlo zdát podle fotografií. Jednoduché přístroje s jasnou grafikou, intuitivní ovládání a široký středový tunel. Budete se cítit útulně, ale ne stísněně. Voní to tady kůží a hliník studí když se ho dotknete, v bříškách cítíte jemnou odezvu když stisknete jakékoliv tlačítko.

Můžu ho půjčovat manželce?
Ano. F-Type umí být krotký jako beránek, ale ta hranice se dá snadno překročit. Přesto pokuď je rozumná, tak jí nebude chtít sežrat. Zato vy si za jeho volantem můžete užít kdy se vám jen zachce. Záhy zjistíte, že řídíte jemnými, ale rozhodnými pohyby zápěstí a že převodovka bez zaváhání plní vaše povely. Sedíte ve výtečně tvarované sedačce, v hrudníku a žaludku cítíte všechnu tu rychlost a když pak ve vyšetřené chvilce přeostří vaše oči na otáčkoměr, tak vám na zádech vyskočí studený pot. Budete překvapeni, jak rychle se pochybujete mezi jednotlivými zatáčkami, s jakou lehkostí si přehazujete auto od jednoho apexu k druhému a jak přesně umísťujete auto na silnici. I když proti vám vyjede náklaďák, snadno se vedle něj vejdete, aniž byste museli polevit na tempu. Zvuk motoru je přitom všem krvavý a řeřavý jako kus syrového masa na rozpálené plotně. Není zvukomalebný nebo zpěvavý, je prostě hlučný, uřvaný a chuligánský. Motor navíc táhne až do omezovače, a s rostoucími otáčkami stoupá i počet decibelů. Každé ubrání pak provází prskání a rány do výfuku, ve městě se budete předvádět jak kdyby jste auto před chvíli vytáhli tátovi z garáže, a je přitom úplně jedno, kolik vám je let.

Je něco co mi bude vadit?
Je škoda, že že brzdový pedál nenabízí stejně jemné niance jako řízení, protože i když F-type brzdí přesvědčivě a než brzdy zahřejete tak je to spíš jak vyhozená kotva, tak pedálu chybí progresivita a cit. Taky mi vadila pojistka na řadící páce automatické převodovky vždy když jsem chtěl zařadit D. A velký dotykový displej je extrémně náchylný na zašpinění.

A co ta silnější verze?
550koňový model R? Ta mi přišla hrubiánská, zbytečně rychlá a víc hotrodová, než řidičská. Výkon a svaly zastínil všechno ostatní, napadá mě připodobnění ke kulturistovi a desetibojaři. Oba mají sílu, oba mají skvělé postavy, ale není pochyb o tom, kdo vyhraje závod.

Je lepší než 911?
Porsche stojí zhruba o milion víc a stojí za ním celá desetiletí vývoje. F-Type na mě ale hluboce zapůsobil. Bavil mě řídit. A přestože není tak vycizelovaný a ve všech detailech zkrátka tak dokonalý jako 911, tak je pro Porsche důstojným soupeřem.


FAKTA

Jaguar F-Type S Coupé
Motor: kompresorem přeplňovaný šestiválec 2995 cm3
Výkon: 380 koní v 6500
Točivý moment: 460 Nm v 3500
Zrychlení 0-100 km/h: 4,9 s
Maximální rychlost: 275 km/h
Kombinovaná spotřeba: 9,1 l/100 km
Cena: 2 202 079 Kč
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události