Diesel

Potvrzeno, v aféře Dieselgate musí Volkswagen zaplatit 365 miliard!

Potvrzeno, v aféře Dieselgate musí Volkswagen zaplatit 365 miliard!

Americký soud potvrdil výši odškodnění pro zákazníky Volkswagenu postižené aférou Dieselgate - je to tučných 14,7 miliard dolarů, tedy 365 miliard. První zákazníci se dočkají svých peněz už v listopadu.

Jen v rychlosti... Před rokem a pár týdny obvinil Americký federální Úřad pro ochranu životního prostředí automobilku Volkswagen, že do svých vozidel instaluje software, který umožňuje skrýt skutečnou hladinu vypouštěných emisí. Chytrý software uměl rozpoznal když se auto se nacházelo v režimu měření emisí a změnil nastavení řídící jednotky tak aby vůz plnil požadované (a  často až nesmyslně nízké) parametry. Přestože se aféra dotkla hlavně Volkswagenu, ostatní automobilky přiznávají, že podobné praktiky nejsou ničím výjímečným a problémy mají i další, třeba Mitsubishi, Nissan, Opel, Citroen, Peugeot, Fiat či Chrysler.
Staňte se naším fanouškem na facebooku!


Jenže aktuálně se zase mluví o Volkswagenu, protože soud v Americe schválil předem oznámené vyrovnání se zákazníky a někteří z nich by se měli dočkat svých peněz už v listopadu. Volkswagen taky svým zákazníkům nabídne odkup následujících vozů: Jetta (2009-2015), Audi A3 (2010-2015), Golf (2010-2015), Beetle (2013-2015) a Passat (2012-2015). Výše výkupní ceny bude odpovídat ceně tržní v září loňského roku a majitelé svůj vůz musí odevzdat u některého dealera VW. Je zajímavé, že z původně plánovaného odškodnění v podobě voucheru na nákup jiného modelu je nyní odškodnění v hotovosti převodem peněz na účet.
Doporučujeme: Videotest VW Golf Alltrack

Pokud si chce zákazník vůz ponechat, má nárok na finanční odškodnění ve výši pět až deset tisíc dolarů, tedy cca 125 až 250 tisíc Kč. To je podmíněno tím, že zákazník přistaví svůj vůz k opravě. Podle nařízení soudu se to musí stát nejpozději do konce roku 2017. Dalším zajímavým datumem je pak září 2018, protože až do té doby mohou majitelé nárokovat na VW odškodnění, plus vrácení či opravu vozu. Jinými slovy, mohou se svým vozem skoro další dva roky jezdit a pak ho Volkswagenu odprodat za cenu, kterou mělo jejich auto v září roku 2015.

Doporučujeme: Kodiag kupé bude i v Evropě

Volkswagen si vyčlenil na výkup aut 10 miliard dolarů. Další 2,7 miliardy má stranou na opravy plus odškodnění a další 2 miliardy musí podle rozhodnutí soudy investovat do propagace automobilů s nulovými emisemi. Pozor, výše uvedené se týká jen zákazníků v USA! Evropští majitelé, kteří s automobilkou vstoupili do sporu, na rozhodnutí soudu teprve čekají.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Diesel

Důležité Události