Vodík

Německo investuje miliard do podpory vodíkových aut

Německo investuje miliard do podpory vodíkových aut

Německé ministerstvo dopravy se podle listu Die Welt rozhodlo investovat v průběhu příštích tří let celkem 250 milionů euro (6,75 mld. Kč) do podpory automobilů s vodíkovým pohonem.

Německá vláda plánuje spustit dotační programy, které by uspíšily velkosériovou výrobu vodíkových aut s prodlouženým dojezdem a současně podpořily výstavbu nezbytné infrastruktury, včetně dostatečně husté sítě tankovacích míst. Později je údajně v plánu také přímá podpora nákupu vozidel s vodíkovým pohonem, která by měla běžet až do roku 2026. Její ambicí je vzájemné přiblížení cen vozidel s konvenčním a vodíkovým pohonem.

DOPORUČUJEME: Nákladní auto na vodík s dojezdem 1950 km


Nabídka aut s vodíkovými palivovými články je přitom prozatím velmi omezená. Největší zkušenosti má japonská Honda s modelem Clarity, který je nabízen formou pronájmu zejména institucím a firmám v USA, zatímco Evropa stála až do nynějška stranou zájmu. To chce Honda změnit, a proto právě expeduje 185 exemplářů Clarity do několika západoevropských zemí, aby zlepšila povědomí o vodíkovém pohonu. Tato auta se však neobjeví ve volném prodeji.

DOPORUČUJEME: „Vyrobíme luxusní elektromobily za cenu normálních aut!“


Dalším průkopníkem je Toyota Mirai, první sériové vyráběný model s vodíkovým pohonem, zatímco Mercedes v blízké budoucnosti nabídne zajímavou alternativu v podobě GLC F-Cell, plug-in hybridu, který můžete nabíjet buď z elektrické sítě (v tom případě na baterii urazíte až 48 km), nebo natankujete vodík do dvou nádrží a dojezd vodíkového SUV tím prodloužíte na slušných 500 km.

DOPORUČUJEME: Hypersport od Red Bullu ještě nevyjel, ale už je vyprodaný


V minulosti již Německo vynaložilo na podporu rozvoje vodíkových technologií přibližně 1,4 miliardy euro (38 miliard korun) a s velkým ohlasem se setkává i nejnovější iniciativa. O zapojení do nového plánu již projevilo zájem okolo 500 firem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události