Svícení

Proč Češi neumí správně používat světla? A co ty mlhovky?

Proč Češi neumí správně používat světla? A co ty mlhovky?
Zdroj: isifa.com

Podle průzkumů dopravní policie neumí víc jak devadesát procent řidičů správně svítit. Mlhovky a denní svícení jsou zkrátka problém, který nemá jasné řešení.

Dostal někdo z vás nebo z lidí kolem vás pokutu za špatné svícení? (Ty jedince, kteří zapomenou rozstvíti světla v noci ve městě, nepočítáme). My rtotiž neznáme vůbec nikoho. A přitom pokaždé když je mlha nebo prší, tak se prostě ukáže, kolik lidí neumí používat světla…

DOPORUČUJEME: Na okruhu v Mostě s BMW 440i - zábava na druhou

Největším zlem není snad ani tak nesprávné používání mlhovek, jako nepoužívání normálních potkávacích světel za šera, při drobném dešti, nebo v lehké mlze. Důvod? Drtivá většina nových aut je vybavená takzvaným denním svícením a řidiči na něj slepě spoléhají. Nepřemýšlí o tom jestli svítí potkávačky, obrysovky, nebo co zadní lampy, protože mají přece denní svícení… Achjo. Přitom některá auta při denním svícení mají jen diodové pásky vepředu a vzadu jsou úplně slepá! Řešení? Nechovat se jako ovce a přemýšlet. Je na to jednoduché pravidlo - Vidět a být vidět. Prostě když se začne kazit počasí, nečekejte co na to auto, stěrače si přece taky pouštíte samy, bez ohledu na to že máte dešťový senzor, ne?


DOPORUČUJEME: Videotest - Peugeot 2008 nás překvapil. Proč? + PODÍVEJTE SE NA NAŠE DALŠÍ VIDEOTESTY!

No a ty mlhovky? Jejich nadměrné používání je snad ještě větší zlo než jejich nepoužívání. Nejhorší je, když s nimi někdo jede ve městě nebo v koloně. Ze zákona přitom může, protože „Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy, přední světla smí v těchto podmínkách použít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště.“ Ale nikde není napsáno, co je mlha, déšt a jestli jedna vločka na metr je už sněžení nebo nikoliv. A nikde se nepíše ani o tom, jestli je ve městě používat či nikoliv. Řešení? Stejné jako s těmi potkávacími světly. Chovejte se k ostatním tak jako byste si přáli, aby se oni chovali k vám. Přemýšlejte a buďte ohleduplní. Nebojte se druhého řidiče upozornit krátkým bliknutím že svítí mlhovkami zbytečně a že vás oslňuje, pokuď to nezabere, tak ho prostě předjeďte nebo si ho nechte větší rozestup, nemá cenu kvůli tomu nijak vyvádět.


DOPORUČUJEME: Potřebujete jezdit na sněhu? Dodržujte těchto osm pravidel!

„Dělám u dopravní policie osm let a ještě ani jednou jsme nedali pokutu,“ přiznává Jiří K. z pražského oddělení. „Párkrát jsem upozornili a domluvili, ale dávat pokutu za špatné svícení? To je přece zbytečná buzerace.“ A tak je to prostě hlavně o tom, že byste měli v autě přemýšlet a chovat se ohleduplně. Hlava vás z toho bolet nebude, slibujeme.STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události