Automobil

Co a jak se smí v autě převážet? PŘEHLED pravidel

Co a jak se smí v autě převážet? PŘEHLED pravidel
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Řidiči často podceňují přepravu sebe a ostatních v autě. Bezpečnostní podmínky ignorují a to může mít dopad nejen na jejich zdraví!

Při přepravě nákladu musíme myslet na správné a bezpečné uložení v našem vozidle. Dle zákona musí být předměty uloženy i upevněny tak, aby nikoho neohrožovaly a nebránily řízení nebo výhledu z vozidla. V případě výletu na hory se doporučuje, aby se lyžařská výbava převážela spíše na střeše vozidla ve střešním boxu. Ten však musí být správně uchycen, aby nedošlo k tragické nehodě. Pokud by v autě volně ležel nějaký těžký nebo ostrý předmět, nemuselo by se nám to vyplatit, protože se zvyšující rychlostí věci přibývají na váze.

Související obsah

Pro přepravu nebezpečných věcí platí jiné podmínky. Tlakové láhve jsou velmi těžké, proto se musí upevnit velmi důkladně, aby se během jízdy nemohly pohybovat. Některé láhve (např. s propanem, CO2 nebo acetylenem) by se neměly přepravovat naležato. Plyn je totiž buď zkapalněný nebo rozpuštěný v acetonu. U přepravy naležato se zvyšuje riziko úniku plynu, a to může mít za následek výbuch nebo nebezpečí smrti udušením. Co se týče lahví s toxickými plyny, pro ně platí to, že musí být přepravovány pouze v otevřených prostorech vozidla nebo ve vozidlech k tomu určených. 

Související obsah

Mějte na paměti: pokud převážíte nebezpečný náklad, mělo by být vaše vozidlo řádně označeno. Pokud náklad přečnívá z vozidla o více než 1 metr, musí být konec nákladu označen červeným praporkem.

V případě, že automobilem převážíte děti, musíte zohlednit jejich věk, aby jízda byla bezpečná a správná dle ustanovení. Dětský zádržný systém by měl být odpovídající a homologový. Děti od narození do dvanácti let (v případě, že ve dvanácti letech dítě doroste výšky 150 cm a dosáhne tělesné hmotnosti 36 kg) musí během jízdy autem sedět v autosedačce. 

Související obsah

U přepravy zvířat platí stejná pravidla jako u přepravy běžných věcí. Zvíře musí být zajistěné tak, aby nebránilo řidiči při řízení, neohrožovalo provoz ani někoho uvnitř vozidla. Přepravní boxy či speciální pásy nejsou povinností, nicméně v rámci bezpečnosti našeho mazlíčka bychom mu měli zajistit dostatečně bezpečný způsob přepravy.

A jak je to s převozem věcí do za hranice? Pokud plánujete cestu do zahraničí, nezapomeňte, že musíte splňovat normy převážených věcí jako je tabák, alkohol a peníze. Alkohol a tábakové výrobky mají sloužit pouze k naší osobní spotřebě.

Související obsah

Podle Evropské unie se nesmí převážet více jak:

- 800 cigaret

- 200 velkých doutníků (nebo 400 malých)

- 1 kilo tabáku

- 110 litrů piva

- 90 litrů vína

- 20 litrů alkoholizovaného vína

- 10 litrů destilátů

Související obsah

Pokud toto množství přesahujete, můžete být vybídnuti k předložení dokladu o koupi nebo k prokázání, že toto množství opravdu slouží k vaší osobní spotřebě. 

Co se týče limitu peněz v hotovosti, měli byste se informovat u celních orgánů navštěvované země, zda-li je nutné výši peněz nahlásit. To platí ale jen v případě, pokud si vezete více než 10 000 eur (nebo stejnou hodnotu v jiné měně).

bar, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události