Opel

Podepsáno, Francouzi koupili Opel za 61 miliard

Francouzské konsorcium PSA Peugeot Citroën kupuje od General Motors značku Opel. Vznikne tak druhá největší evropská automobilka.

Je to definitivní, PSA zaplatí General Motors 2,2 miliardy eur, šéf konsorcia Carlos Tavares oznámil že je vše podepsáno, a že se tak nabízí šance vytvořit úspěšnou evropskou automobilku, která by mohl brzy prodat více než pět milionů vozů ročně. Zároveň dodal, že získali firmu, ve které panuje docela velký nepořádek a chaos a že „z toho zmatku budeme muset udělat něco životaschopného.“


DOPORUČUJEME: Francouzi kupují Opel - proč nám to nedává smysl?


PSA a Opel spolupracují na vývoji některých modelů již nyní, ale tato fůze by jim samozřejmě měla pomoci. PSA počítá s tím, že do roku 2026 roční úsporu 1,7 miliardy eur. To byl zajistit společný vývoj, sdílení platforem i motorů, a samozřejmě i tlačení na dodavatele jednotlivých komponentů. Budou si to moci dovolit - tímhle spojením totiž PSA ovládne šestnáct procent trhu s automobily v Evropě, koncern VW zůstává se svými čtyřiadvaceti na prvním místě. PSA taky bude mít v ruce výhodu v podobě sociálního tlaku na jednotlivé vlády i celou Evropskou uniii - jen Opel má v Evropě třináct výrobních závodů a zaměstnává přes 42 tisíc lidí.

 

ZAPARKUJTE U NÁS NA FACEBOOKU

 

A právě zaměstnanci Opelu mají strach o budoucnost a EU již řeší co bude dál, protože v PSA drží 14 % akcií francouzský stát, a tak pokuď se bude propouštět a případně i zavírat nějaká továrna, bude to nepochybně mimo Francii.


DOPORUČUJEME: Videotest - Citroen C3 vypadá skvěle! Nějaká ale?


Opel se v době světové finanční krize dostal do existenčních problémů a GM uvažovala o jeho prodeji již několikrát, ale zároveň investovalo do restrukturalizace. Ale nepovedlo se, jen za minulý rok byla ztráta dalších 257 milionů dolarů (6,6 miliardy Kč). Firma loni zvýšila prodej na evropském trhu o zhruba čtyři procenta na 1,16 milionu vozů, což bylo maximum od roku 2011.

DOPORUČUJEME: Videotest - Opel Zafira je tichý, pohodlný, prostorný... a to ho málem nevyrobili!

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Opel

Důležité Události