Automobilky

Spojení 14 známých automobilových značek nic nebrání. Vzniká obr Stellantis

Spojení 14 známých automobilových značek nic nebrání. Vzniká obr Stellantis
Zdroj: Profimedia

Vznik čtvrté největší automobilky světa v pondělí schválily valné hromady koncernů FCA a PSA. Právě francouzské PSA Group s italsko-americkou automobilkou Fiat Chrysler se tak mohou definitivně spojit do společné skupiny Stellantis. Dokončení fúze se předpokládá na 16. ledna a o dva dny později se začnou obchodovat akcie na evropských burzách.

Několik měsíců trvající proces fúze skupin Fiat Chrysler Automobiles (FCA) a Peugeot SA (PSA) je u konce. K 16. lednu tak v automobilovém světě definitivně přibude nový gigant, který pod názvem Stellantis propojí 14 známých značek.

Spojení francouzské PSA a italsko-americké FCA v pondělí schválily valné hromady akcionářů. Pro rovnocennou fúzi byla naprostá většina: více než 99 % odevzdaných hlasů. Akcionáři FCA rovněž schválili dodatečná usnesení týkající zejména budoucích stanov společnosti Stellantis a jmenování členů představenstva.

FCA a PSA už v prosinci získaly závěrečná povolení regulačních orgánů, zejména Evropské komise a Evropské centrální banky. K dokončení fúze tak může dojít 16. ledna 2021.

Kmenové akcie Stellantis se začnou obchodovat na pařížské a milánské burze v pondělí 18. ledna a na newyorské burze o den později.

Související obsah

Gigant Stellantis pod sebou propojí celou řadu známých značek, které si alespoň zatím zachovají svoje zavedené názvy i typické znaky. Pod PSA Group patří Peugeot, Citroën, DS i Opel s britskou mutací Vauxhall. Fiat Chrysler Automobiles (FCA) je nadnárodní automobilka, která vyrábí vozy Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Fiat, Jeep, Lancia, Ram a Maserati.

Sloučením vznikne čtvrtý největší výrobce aut na světě za koncernem Volkswagen, Toyotou a skupinou Renault-Nissan.

Název Stellantis je odvozen z latinského slovesa "stello", což znamená "zářit hvězdami". Logo se objeví na firemních budovách ve Francii, USA, Itálii i na dalších sídlech po celém světě.

Související obsah

"Logo symbolizuje bohaté dědictví zakládajících společností skupiny Stellantis a sílu portfolia 14 významných automobilových značek, které pod oba koncerny spadají. Dokládá rovněž různorodost profesního zázemí jejích zaměstnanců pracujících ve všech regionech světa," uvedla firma už dříve.

Skupiny PSA a FCA se na fúzi dohodly už před rokem. Její hodnota se odhaduje v přepočtu na 1,2 bilionu korun. Stellantis by chtěl prodávat zhruba 8,7 milionu vozů ročně, roční tržby by měly dosáhnout 4,5 bilionu korun.

Související obsah

Automobilky si od spojení slibují nižší náklady na výrobu elektrifikovaných vozů díky sdílení výrobních kapacit i částí jednotlivých modelů. Lépe se vypořádají s plněním přísných emisních norem i slábnoucí poptávkou u některých značek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Automobilky

Důležité Události