Tachometr

Pozor, s autem se stočeným tachometrem už si nezajezdíte

Od 1. června začne platit zákon, který dává možnost stanicím technické kontroly vyřadit z provozu auta, která mají prokazatelně přetočený tachometr. Jestliže se na STK zjistí, že vozidlo má najeto méně, než při poslední kontrole, ztratí technickou způsobilost a vy s ním nebudete moci jezdit.

Novela zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích, která začne platit prvního června, znepříjemní život podvodníkům. Pokud STK zjistí, že auto má přetočený tachometr, omezí technickou způsobilost na měsíc.

Pak buď provozovatel do té doby doloží protokol o tom, že na jeho autě byla provedena taková oprava, při které nebylo možné se vyhnout změně počítadla ujeté vzdálenosti, anebo toto vozidlo ztratí technickou způsobilost a tedy nebude moc jezdit na silnici.

DOPORUČUJEME: Chcete si (ne)zničit spojku? Poradíme vám jak na to.

Člověk, který bude s tachometrem manipulovat, riskuje sankci. Podle odhadů má až polovina aut v bazarech stočený tachometr. Česká obchodní inspekce řeší podvody s údaji o najetých kilometrech v desítkách správních řízení.

Související obsah

Pokud se bojíte, že v bazaru koupíte auto s přetočeným tachometrem a pak přijdete o technickou způsobilost při STK, můžete být klidní, stav kilometrů se může kontrolovat při evidenční prohlídce, která je podmínkou pro registraci při změně vlastníka. Stočení počítadla kilometrů bude nově patřit mezi přestupky se sankcí do půl milionu, pro firmy bude pokuta vyšší. 


DOPORUČUJEME: Poškodili jste si auto v díře na silnici? Víme, kdo vám zaplatí škodu!

mom/Veronika Polášková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události