Dálnice

Jak často řidiči porušují předpisy? Ověřili jsme to na D1

O tom, že na českých silnicích a dálnicích je k vidění ledacos, vás asi nemusíme přesvědčovat. Řada řidičů jezdí agresivně, bezohledně a pravidelně porušuje pravidla. Někteří to dělají záměrně, jiní omylem. Přesvědčili jsme se na vlastní oči na cestě z Prahy do Brna!

Dálnice D1 je pověstná. Někteří řidiči se jí bojí jako čert kříže. V kombinaci s častými dopravními omezeními se leckdy cesta z Prahy do Brna stává několikahodinovým utrpením. Předjíždějící se kamiony, které jedou často dlouhé kilometry vedle sebe, nebo agresivní řidiči, kteří se lepí na auta před sebou, případně je rovnou "vyblikávají". Nejen to je každodenní realitou české nejfrekventovanější dálnice.

V zimním období naštěstí dopravní omezení z D1 pravidelně mizí, což cestu mezi dvěma největšími českými městy výrazně zrychluje. Přesto se může cestování po této dálnici protáhnout, a to hlavně vlivem počasí. Vůbec největší komplikací ale bývají dopravní nehody. Ty kromě zmiňovaného počasí způsobují hlavně řidiči, kteří nedodržují dopravní předpisy.

Související obsah

Rozhodli jsme se trasu z Prahy do Brna projet s kamerou a zaznamenat chování řidičů během cesty. Vybrali jsme všední lednový den. Z Prahy jsme vyrazili v pátek v poledne. Cesta byla poměrně klidná a volná, provoz byl velmi mírný. I tak jsme ale zaznamenali časté porušování předpisů.

Nejvíce dopravních přestupků jsme natočili hned za Prahou, kde byl provoz nejhustší. Nejčastějším přestupkem je bezpochyby překročení povolené rychlosti a neopodstatněná jízda v levém jízdním pruhu.

My jsme po celou dobu drželi maximální povolenou rychlost, tedy nejčastěji 130 kilometrů za hodinu. V místech omezení samozřejmě méně. Přesto nás řada řidičů předjížděla, někteří i výrazně rychleji.

Pokud bychom v záznamu nechali všechny "závodníky", bylo by jich video plné a neúnosně dlouhé. Proto upozorňujeme hlavně na jiné přestupky. Překročení rychlostních limitů tím ale bagatelizovat nechceme. "Je nutné vždy dodržovat nejvyšší dovolenou rychlost. Tato byla stanovena odborníky na silniční bezpečnost a respektuje stavebně technické vlastnosti dálnice, konstrukci vozidel a možnosti lidského činitele," říká Karel Pospíšil z ÚAMK.

Související obsah

Co čeští řidiči pravidelně ignorují, je povinnost řadit se do pravého jízdního pruhu. Ten levý by měl sloužit jen k předjíždění, a pokud je pravý pruh volný, neměl by se řidič v tom levém zbytečně zdržovat. Toto pravidlo bohužel řidiči často porušují záměrně. Výmluvy na špatný technický stav pravého jízdního pruhu jsou neopodstatněné, v drtivé většině už je povrch komunikace zcela v pořádku.

Další přestupek, se kterým jsme se po cestě setkali, je omezení v jízdě. To už je poměrně závažný a dost nebezpečný kousek. Při troše nepozornosti může snadno způsobit nehodu. My jsme se s ním cestou do Brna setkali hned dvakrát. Na celý záznam naší cesty se můžete podívat ve videu v úvodu článku.

A na závěr jedna rada odborníka: "Jízda po dálnici se na první pohled zdá jako velmi pohodová. Ale vzhledem k vysokým rychlostem vozidel dochází ke krizovým situacím velice rychle a na jejich řešení zbývá málo času. Proto je nutné i na dálnici jezdit soustředěně a pozorně sledovat jak provoz před sebou, tak za vozidlem a vedle vozidla," dodává Karel Pospíšil.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události