Zima

Neočistíte auto? Můžete skončit na střeše, nebo vyfasovat pokutu

Neočistíte auto? Můžete skončit na střeše, nebo vyfasovat pokutu
Zdroj: Profimedia

Nechce se vám v mrazivém počasí čistit auto? Můžete mít velký problém. Riskujete nejen zdraví své i ostatních řidičů, ale také mastnou pokutu.

V České republice už dva roky platí zákon nařizující řidičům před začátkem jízdy odstranit sníh a námrazu, které zabraňují ve výhledu vpřed, do stran i vzad. A samozřejmě sundat sněhovou čepici nebo kusy ledu ze střechy, které mohou během jízdy napáchat pořádné škody. Jenže v praxi se zákon pořád moc nedodržuje.

Související obsah

Před několika dny doplatila na svou pohodlnost starší řidička na Orlickoústecku. Po spuštění ostřikovače čelního skla jí za jízdy na okně přimrzla kapalina a místo toho, aby zastavila a očistila sklo, pokračovala v jízdě. Výsledek? Ztráta orientace a náraz do jiného zaparkovaného auta. Řidička skončila se svým vozem na střeše. Nehoda se naštěstí obešla bez vážnější újmy na zdraví.

Přitom očištění vozidla od sněhu či námrazy je základním předpokladem bezpečné jízdy. „Většina řidičů se naučila správně očistit své vozidlo od sněhu či námrazy a vyjíždí připraveni. Stále však někteří motoristé pro očištění vozu používají jen stěrače, což v zimních podmínkách nezaručuje dostatečný výhled a ohrožuje ostatní na silnici,“ upozorňuje Tomáš Neřold pověřený řízením oddělení BESIP ministerstva dopravy.

Související obsah

Když přijdete k zasněženému nebo zamrzlému autu, nestačí  očistit přední skla na vozidle, čistá by měla být i ta zadní, zpětná zrcátka, střecha a kapota vozu, ale i vlek či návěs, na což mnohdy zapomínají hlavně šoféři kamionů...

V opačném případě řidič riskuje zdraví své i ostatních účastníků provozu a také může vyfasovat blokovou pokutu až 2000 Kč a sankci do 2500 Kč ve správním řízení.

Související obsah


Zákonná povinnost očistit auto od sněhu a námrazy samozřejmě neplatí jen v České republice. Také okolní státy nařizují, že řidič musí z vozidla dobře vidět, a za jízdu s neočištěným vozem mají stanoveny poměrně přísné sankce.

V Německu je první varovná pokuta 25 eur (přes 600 Kč), kterou může policista uložit tomu, kdo vyjede se sněhem na karosérii vozidla. Pokud však zasněžené auto ohrožuje ostatní účastníky provozu, částka se zvyšuje na 80 eur (víc než 2 000 Kč), navíc vám hlídka zakáže další jízdu, dokud sníh či námrazu neodstraníte.

Také v Rakousku se policisté nerozpakují pokutovat řidiče se zasněženým vozem. Pokud kvůli neočistěnému autu dojde k nehodě se zraněním nebo k zablokování dopravy, může sankce být dokonce až do výše 5000 eur (téměř 130 tisíc korun!). Tamní legislativa mluví o očištění všech oken, kapoty, střechy a dokonce i registrační značky.

Další alpská země, Švýcarsko je v tomto ohledu ještě přísnější. Tam se považuje za provozuschopné vozidlo jen to, které má očištěno od sněhu a ledu kromě střechy, oken a kapoty i světlomety a zpětná zrcátka. Za nedodržení těchto předpisů vám hrozí pokuta až 200 švýcarských franků (zhruba 4300 Kč).

V sousedním Slovensku mají podobný předpis jako u nás. Základní sankce je stanovena na 60 eur (přibližně 1500 Kč).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zima

Důležité Události